Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Powiatowy Konkurs Mitologiczny już za nami

16 maja 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Busku-Zdroju odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Mitologicznego, którego celem od lat jest propagowanie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o kulturze duchowej i życiu mieszkańców starożytnej Grecji, popularyzacja sztuki antycznej oraz integracja młodzieży przejawiającej zainteresowania humanistyczne.

Otwarcia konkursu dokonała jedna z jego organizatorek, polonistka p. Jadwiga Kubicka. Na wstępie powitała dyrektorkę Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, p. Jolantę Maślichę, która objęła patronatem konkurs oraz dyrekcję szkoły p. Dariusza Kumora i p. Małgorzatę Chrzanowską za wspieranie nauczycieli języka polskiego w jego organizacji. Szczególnie gorąco powitała nauczycieli ze szkół podstawowych powiatu buskiego oraz uczniów – uczestników powiatowego etapu konkursu.

Podkreśliła, że spotkanie wieńczy całoroczne zmagania z mitologią grecką. Przypomniała, że Konkurs Mitologiczny ma w naszej szkole kilkunastoletnią tradycję i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i nauczycieli, co motywuje organizatorki do jego kontynuacji. Wyraziła satysfakcję, że dzięki temu konkursowi wielu uczniów pogłębiło swoją wiedzę na temat kultury starożytnej Grecji, której ślady odnajdujemy we współczesnej literaturze, filmie i języku. Witając uczestników oraz opiekunów, życzyła uczniom osiągnięcia sukcesu w konkursowych zmaganiach.

pow_mit2019_1.JPG - 109.50 KB

Następnie głos zabrała p. Jolanta Maślicha, podkreślając rangę tego przedsięwzięcia i zaangażowanie organizatorek, które dbają o wysoki poziom konkursu i jego ciekawą aranżację oraz potrafią zintegrować zarówno młodzież jak i nauczycieli z różnych szkół powiatu we wspólnym wartościowym projekcie.

pow_mit2019_2.JPG - 119.80 KB

Również dyrektor szkoły p. Dariusz Kumor pochwalił inicjatywę nauczycielek, które dzięki temu konkursowi promują naszą szkołę w lokalnym środowisku i w twórczy sposób co roku przybliżają uczniom interesującą kulturę starożytnej Grecji, łącząc ich we wspólnej nauce i zabawie.

pow_mit2019_3.JPG - 119.37 KB

Kolejnym punktem programu było zaproszenie uczestników spotkania przez p. Ewę Gunię na spektakl przygotowany przez uczniów klasy VII B pod jej kierunkiem na zajęciach koła polonistycznego.

Przedstawili oni przybyłym gościom uwspółcześnioną, własną wersję mitów. „Mitologia po naszemu” to spektakl o tematyce prozdrowotnej, ujmujący problem palenia papierosów. Jego bohaterami są postacie znane z mitologii greckiej, ale również postacie z ekranów telewizyjnych, czyli Ojciec Mateusz i Miecio. Zeus (Nikodem Kozar) zleca Hefajstosowi niecodzienne zadanie wykonania cudownej kobiety, której urokowi nie będzie się mógł nikt oprzeć. W krótkim czasie zamówioną przesyłkę dostarcza kurier (Daniel Fodymski). Następnie władca Olimpu wysyła do Prometeusza (Tomasz Bębenek) Pandorę (Nikola Dudek) z piękną puszką, której nie wolno jej otwierać. Jednak ciekawość obu postaci doprowadza do złamania zakazu, w czym czynny udział biorą Syzyf (Gabriel Oleksiak) i Ikar (Mikołaj Cira), wielbiciele urody Pandory. Po otwarciu puszki, za namową Pandory, władca Koryntu i syn Dedala odurzają się nikotyną, a ogień do zapalenia papierosów przynosi im z Olimpu sam Prometeusz. Ikar, któremu „zaszumiało” w głowie, postanawia się przewietrzyć i wzbija się w powietrze. Niestety, od ognia zapaliło mu się skrzydło i młody lotniarz rozbija się o ziemię. Przerażeni winowajcy starają się ukryć swój udział w sprawie, ale inteligentny Zeus wzywa na pomoc detektywa wszechczasów, czyli Ojca Mateusza. Ten bardzo szybko wraz z Mieciem wykrywają sprawców śmierci Ikara. Za karę Prometeusz zostaje przykuty do skały, a Syzyf toczy pod górę kamień. Pandora z kolei musi rozsiewać na cały świat okruszki nadziei, dzięki którym ludziom łatwiej będzie się wyzwolić od nałogu. Całość uzupełniają, stworzone na potrzeby przedstawienia, wersje znanych przebojów typu: „Monika” Wałów Jagiellońskich, „Ach, jak przyjemnie” czy szlagier zespołu Bony M. „One way ticket”. Humorystyczna wersja spektaklu na pewno przyczyniła się do chwili zapomnienia o nadchodzących konkursowych zmaganiach i nie tylko wywołała uśmiech na twarzy widzów, ale i refleksję na temat skutków nikotynizmu.

pow_mit2019_4.jpg - 103.74 KB

pow_mit2019_5.jpg - 99.52 KB

Po przedstawieniu siedemnastu uczestników konkursu, którzy przybyli z trzech gmin powiatu buskiego (Pacanów, Nowy Korczyn, Busko-Zdrój), z ośmiu szkół podstawowych, zmierzyło się z pytaniami o różnym stopniu trudności. Autorką zadań konkursowych była w tym roku p. Jadwiga Kubicka. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością mitów greckich w oparciu o pozycję „Mitologia” J. Parandowskiego i „Słownik kultury antycznej”. Pytania dotyczyły powiązań między antycznymi bogami, historii wojny trojańskiej, znaczenia mitologicznych związków frazeologicznych. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 90.

pow_mit2019_6.jpg - 79.87 KB

Komisja przyznała jedenastu uczniom tytuł laureata powiatowego konkursu mitologicznego.

I miejsce:

 • Bartosz Śnieżny – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Barbara Bonar

II miejsce:

 • Bartłomiej Piotrowski – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Barbara Bonar
 • Antonina Stefańska – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Barbara Bonar

III miejsce:

 • Natalia Nowak – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Barbara Bonar
 • Alicja Jaroszek – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Barbara Bonar
 • Kamil Czapla – ZPPO w Wójczy – op. p. Beata Wojtyś
 • Tymoteusz Panek – PSP w Zbludowicach – op. p. Barbara Siemieniec

IV miejsce:

 • Sylwia Fetera – PSP w Nowym Korczynie – op. p. Ewelina Pytlik
 • Jakub Styczeń – PSP nr 1 w Busku-Zdroju – op. p. Grażyna Kopacz-Sowa
 • Emilia Bejmert – PSP nr 2 w Busku-Zdroju – op. p. Justyna Nieć
 • Bartosz Dyl – PSP w Pacanowie – op. p. Patrycja Lelas

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy przygotowane przez p. Marzenę Kałużę-Zwierz, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez szkołę i gadżety, o które zadbał Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Organizatorki również przygotowały dla uczestników konkursu poczęstunek, który został zasponsorowany przez sklepik uczniowski „Zgoda” w PSP nr 2 w Busku-Zdroju oraz rozlewnię wód „Buskowianka”.

pow_mit2019_7.jpg - 93.26 KB

Konkurs po raz kolejny dowiódł wysokiego poziomu przygotowania uczniów z wymaganych treści mitologicznych, a jednocześnie okazał się znakomitą mitologiczną zabawą.

Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i zaprosili do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Opracowanie: Ewa Gunia, Jadwiga Kubicka

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!