Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli. Z tej okazji delegacja samorządu szkolnego naszej szkoły wzięła udział w miejskich obchodach tego święta.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym NP NMP w Busku-Zdroju. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów wzięli udział w pochodzie przez miasto. W Narodowym Święcie Niepodległości uczestniczyli harcerze, uczniowie, przedstawiciele władzy i służb mundurowych oraz delegacje lokalnych organizacji, instytucji i zakładów pracy. Pochód rozpoczęły: orkiestra dęta i poczty sztandarowe, za którymi ciekawie się zaprezentowała formacja mażoretek w strojach biało-czerwonych.

Uczestnicy obchodów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a także mażoretki i służby mundurowe

Następnie uczestnicy zatrzymali się przed budynkiem Galerii Sztuki BWA „Zielona”, gdzie delegacje złożyły wiązanki m. in. na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp pomników Męczeństwa oraz Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

Samorząd naszej szkoły również przygotował na tę okoliczność biało-czerwone kwiaty, które położyliśmy przy obelisku poświęconym pamięci Józefa Piłsudskiego. Następnie wraz z pochodem przemaszerowaliśmy pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Otworzył ją burmistrz Waldemar Sikora, który wygłosił okazjonalne przemówienie. Punktualnie o godzinie 12. wszyscy zebrani na uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie wiązanki pod pomnikiem złożyli przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i przedstawiciele zakładów pracy.

Reprezentanci naszej szkoły podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Tak zakończyła się uroczystość, która co roku przypomina nam, Polakom, o ważnej dacie, upamiętniającej przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu w 1918 roku. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 1937 roku, przywrócone w 1989 roku i od tego czasu w całym kraju odbywają się wydarzenia upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku powracamy pamięcią do tego dnia, by celebrować wolność naszego kraju.

Samorząd szkolny

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!