Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

"Śniadanie Daje Moc"

Uczniowie klasy III b w bieżącym roku szkolnym przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”.

Realizując tzw. „Misje śniadaniowe” poznawali 12 zasad zdrowego odżywiania. Wykonywali zadania w ramach Misji Klasowych, Misji Domowych i Misji Specjalnych. Dzień Śniadanie Daje Moc obchodzony jest w Polsce już od sześciu lat. Celem programu jest zwiększanie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w naszym kraju poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Dobre śniadanie to dobry początek dnia. Powinno zawierać głównie węglowodany i białka, a w mniejszej części tłuszcze. To najważniejszy ze wszystkich posiłków. Dzięki niemu mamy więcej energii, siły i potrafimy skoncentrować się na swoich zajęciach.

Dzieci z klasy III b przygotowały wcześniej zaproszenia na Dzień Zdrowego Śniadania, które wręczyły dyrekcji szkoły, pracownikom administracji, rodzicom i innym gościom. A 8 listopada, na ławkach zamiast książek pojawił się tzw. „szwedzki stół”, a na nim mnóstwo zdrowych smakowitości: naleśniki, twarożki, owsianki, płatki zbożowe, owocowe szaszłyki i sałatki, jajka w różnych odsłonach, mnóstwo kanapek z łososiem szynką, serkiem, na ciemnym swojskim pieczywie, różne dodatki, miód, dżem, powidła oraz wiele innych zdrowych produktów, a do picia było kakao, mleko z miodem, świeżo wyciskany sok z buraków i sok z jabłek oraz dobra niegazowana woda. Zanim dzieci zaczęły degustację, najpierw w tym wyjątkowym Dniu Zdrowego Śniadania zaprezentowały 12 zasad zdrowego odżywiania w postaci narysowanego komiksu oraz samodzielnie ułożonych wierszyków i rymowanek. Później, z rąk Pani wicedyrektor Małgorzaty Chrzanowskiej otrzymały Certyfikaty, potwierdzające znajomość zasad zdrowego odżywiania. Wreszcie nadszedł czas na śniadanie.

Tydzień wcześniej, uczniowie z III b wykonały również plakaty, które rozmieściły na szkolnych korytarzach, zachęcające wszystkich uczniów do zorganizowania w klasach, 8 listopada – w Dniu Zdrowego Śniadania – wspólnych, zdrowych śniadań. Prawie wszystkie klasy młodsze: 0 a, 0 b, I a, I b, II a, II b, II c, III b, III c i III d, aktywnie przyłączyły się do tej ciekawej akcji. Wszystkie dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały w domu smaczne produkty. A 8 listopada od samego rana odbyły się w klasach pogadanki o zdrowym odżywianiu i wartości śniadań dla naszego organizmu. Po części teoretycznej nastąpiło przygotowywanie wspólnego śniadania. Dzieci pochwaliły się wiedzą zdobytą na zajęciach, ale też umiejętnością skomponowania zdrowych śniadań. Ten dzień na długo zapadnie w ich pamięci, a wiedzę o śniadaniach, które dają moc będą wykorzystywały w swym dorosłym życiu.

Śniadanie daje moc!

Wszystkie klasy jeden-trzy,

Krzyknęły głośno: „śniadanie robimy my!”.

Przynieśli do szkoły same witaminki,

Ruszyli do pracy chłopcy i dziewczynki.

Zrobili sami kanapeczki zdrowe,

Takie kuszące, pyszne – bardzo kolorowe.

Że najważniejsze śniadanie to wszyscy wiemy

Tym bardziej, że gdy je zrobimy sami – to zjemy.

Sałata, papryka, pomidor, wędlinka

To doskonale wie każda mała dziewczynka.

Rzodkiewka, ogórek, masełko, rukola

Wiedzą to chłopcy już od przedszkola.

To śniadanko naprawdę każdego kusi,

Bo jest „prawie” takie samo jak u mamusi.

Chcemy być silni, piękni i zdrowi,

Dlatego jesteśmy na wszystko gotowi.

Chcemy się zdrowo odżywiać,

Aby szybciej wiedzę zdobyć i świat podziwiać.

Zachęcamy Was do odżywiania zdrowego

Spójrzcie na te kanapki – same mówią: „Zjedz mnie! Smacznego!”

Namawiamy wszystkich do tego,

Aby nie jeść fast foodów i przekonać się do śniadania zdrowego.

Halina Mazur

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za aktywne włączenie się do akcji Dzień Śniadanie Daje Moc i zorganizowanie wspólnych, zdrowych śniadań. Nasza szkoła bardzo dba o zdrowe nawyki żywieniowe uczniów. Co jakiś czas organizowane są w klasach akcje podobne do tej śniadaniowej. Placówka promuje także aktywność ruchową u najmłodszych.

Sprawozdanie z przebiegu Dnia Zdrowego Śniadania w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju wraz z prezentacją, przygotowane przez panią Lucynę Kulę, zostały przesłane na adres organizatora Ogólnopolskiego Programu Śniadanie Daje Moc.

Lucyna Kula
listopad 2016

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!