Odwiedza nas 247 gości oraz 0 użytkowników.

Dla Niepodległej

   W naszej szkole 9.11.2018 r. (piątek) uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

W tym roku obchody te są tym bardziej istotne, gdyż mija właśnie 100. rocznica, gdy Polska stała się suwerennym krajem. Dowodem na to, jak piękne i wzruszające to wydarzenie było dla ówczesnych Polaków niech będą słowa jednego z nich, polityka i publicysty – Jędrzeja Moraczewskiego: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało (…).”

        Tę radość powinniśmy odczuwać także my, współcześni Polacy. Niepodległość, którą dziś mamy, to wielki dar, ale też powód do wdzięczności wobec tych, którzy ją dla nas zdobyli. Cała Polska daje temu wyraz w wyjątkowy sposób obchodząc stulecie odzyskania niepodległości. My, czyli społeczność szkolna, uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju, także.

      Nasze szkolne obchody podzielone były na dwie części. Na początku zostali zaproszeni uczniowie klas najmłodszych, czyli 0-IV, wraz z wychowawcami. Po wniesieniu sztandaru szkoły i uroczystym odśpiewaniu hymnu zaczęła się wyjątkowa lekcja historii. Przeprowadziła ją pani Katarzyna Rusak-Szumilas. Na ekranie został wyświetlony film przedstawiający dzieje naszego kraju od czasów słowiańskich, poprzez przyjęcie chrztu, walki z Krzyżakami, panowanie Kazimierza Wielkiego i innych władców, po rozbiory, wojny światowe i komunizm. Lektorem była oczywiście pani Kasia, która interesująco opowiedziała o czasach rozkwitu i pokoju oraz o zawieruchach wojennych i wielu niepokojach nękających niejednokrotnie nasz kraj. Następnie rozpoczęła się pogadanka, z której wszyscy wyciągnęli jeden wniosek: Święto Niepodległości to urodziny naszej Ojczyzny. Jednak skoro odzyskaliśmy naszą niepodległość jako naród, to wcześniej musieliśmy ją utracić. I tu rozpoczęła się zasadnicza część tej wyjątkowej lekcji historii, nawiązująca do okoliczności tej straty. Wybrane dzieci stały się trzema zaborczymi państwami i nożyczkami odcinały po kawałku z przygotowanej mapy obrazującej kontury ówczesnej Polski. W taki poglądowy sposób, oddziałujący na wyobraźnię nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się o trzech zaborcach: Rosji, Austrii i Prusach oraz o trzech zaborach, w wyniku których pod koniec XVIII w. Polska zniknęła z map Europy. Tak podana wiedza z pewnością w niejednym widzu obudziła ducha historyka i odkrywcy. Ale to nie wszystko! Kolejnym elementem tej niezapomnianej lekcji było wspólne wyrecytowanie wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, zaczynającego się słowami: „-Kto Ty jesteś?/-Polak mały.” Świetna znajomość tego utworu oraz zapał i radość widoczne w trakcie odpowiadania na pytania zadawane maluchom przez dwie ósmoklasistki świadczą o tym, że wszyscy czują się Polakami, zwłaszcza w takim dniu.

niepodl2018_2.jpg - 97.61 KB

niepodl2018_3.jpg - 105.44 KB

     Drugą część naszej uroczystości przeznaczono dla uczniów kl. V-VIII. Oczywiście tematyka była taka sama, ale sposób podania różnił się od poprzedniego. Młodzież szkolna również obejrzała animowaną „Historię Polski”, słuchając wciągającej relacji pani Kasi, dotyczącej pokazanych tam wydarzeń. A potem nastąpił ciąg dalszy lekcji historii, na której widzowie usłyszeli o tym, że właśnie miłość do Ojczyzny nie pozwoliła Polakom zapomnieć o wolnym kraju, a skłaniała ich do podejmowania wielu, często bezskutecznych, walk z wojskami zaborczymi. Gdy wybuchła I wojna światowa, wielu Polaków stanęło do niej, mając nadzieję, że będzie ona szansą na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Pojawiła się też postać Józefa Piłsudskiego, przywódcy polskich oddziałów wojskowych, które tę upragnioną przez tyle pokoleń niepodległość wywalczyły.

    To, o czym usłyszeliśmy tego dnia, powinno tkwić w świadomości każdego Polaka. Znajomość historii własnego kraju to przecież element patriotyzmu.

       Jeżeli święto narodowe, to nie wolno zapomnieć o pieśniach patriotycznych. Przypominają one przecież o ważnych wydarzeniach z historii Polski, pokazują tęsknotę za wolnością, za kimś, kto nie wrócił z wojny. Jedne są żartobliwe, inne refleksyjne i smutne, wszystkie jednak można nazwać pomnikami dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. Na naszej uroczystości nie mogło więc ich zabraknąć. Pan Marek Kwaśniewski wraz z trojgiem utalentowanych wokalistów oraz chórem zadbał o to, by nam je w piękny sposób zaprezentować. Usłyszeliśmy: „Piechotę”, „Przybyli ułani”, „Pierwszą Kadrową”, „Legiony”, „Ksiądz mi nakazował”.

niepodl2018_1.jpg - 59.26 KB

        Nasza uroczystość miała nie tylko świetną oprawę muzyczną. Nie sposób nie wspomnieć o przepięknej dekoracji odwołującej się do naszych barw narodowych – bieli i czerwieni. Przygotowały ją p. Magdalena Brych oraz p. Anna Adamczyk.

       Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole odbyły się według zaplanowanego przez p. Katarzynę Rusak-Szumilas harmonogramu. Przewidywał on działania, które przybliżyły nam ten trudny czas w dziejach naszego narodu. Uczniowie zaangażowali się w wiele konkursów, których rozstrzygnięcie miało miejsce w czasie obu części naszej uroczystości.

A oto wyniki:

„Kochamy Polskę” – szkolny konkurs wiedzy o polskich symbolach narodowych i legendach o początkach państwa polskiego

Kl. II
kl. II a – Kaja Lachowska, Joanna Szumilas
kl. II b – Adrian Burchan, Maria Chwalińska
kl. II c – Franciszek Hopek, Filip Cierniak

Kl. III – IV
I m. – Weronika Czerw (kl. III a), Rozalia Bandoła (kl. IV b)
II m. – Urszula Sołtys (kl. IV c),
III m. – Weronika Wielogórska (kl. III b), Martyna Borowiec (kl. IV a)

Quiz o Niepodległej

Kl. V – VI
I m. – Damian Stachowicz (VI a), Mateusz Wach (V e)
II m. – Bartosz Lachowski (VI a), Julia Olejarz (VI a), Marcelina Piłat (V b)
III m. – Maria Dziewirz (V d), Wiktoria Grochowska (VI b), Laura Wilk (VI b), Magdalena Zioło (V a)

Kl. VII – VIII
I m. – Julia Szymanek (VII a),
II m. – Kaja Kryczka (VII a),
III m. – Piotr Nowak (VIII c)

„Ojczyzna w poezji” – szkolny konkurs recytatorski

Kl. I – III
I m. – Piotr Jasiński (I a)
II m. – Maksymilian Karcz (III b)
III m. – Ewa Kumor (I b), Wiktoria Majcher (II c), Antonina Skarubowicz (III a)

Kl. IV – V
I m. – Amelia Wach (V b), Jakub Kasperek (V c), Malwina Arabska (IV c)
II m. – Emilia Bejmert (V d)
III m. – Dominik Bakalarczyk (V b), Maria Nieć (V e)
Wyróżnienia: Amelia Musiał (V e), Natasza Pawełczyk (IV a)

Kl. VI – VIII
I m. – Emilia Mołas (VIII a), Antoni Kurpisz – Sobucki (VI b), Eliza Zarzycka (VII b)
II m. – Kamil Kumor (VIII a), Dominik Papaj (VIII c)
III m. – Kinga Osak (VIII a), Tomasz Koziara (VIII b), Dominika Kozieł (VII a)
Wyróżnienia: Ignacy Justkowski (VIII a), Wiktoria Grochowska (VI b), Adam Roszkowski (VI b), Oskar Wojciechowski (VII a)

Konkurs plastyczny – „Polska Wolna”: plakat informujący Polaków, że Polska odzyskała niepodległość

Kl. IV – V
I m. – Marcelina Piłat (V b), Oliwia Czaplak (IV a)
II m. - Alicja Nowak (V e), Weronika Jabłońska (IV a)
III m. – Amelia Musiał (V e)

Konkurs plastyczny – „Piękna Niepodległa”: moje wyobrażenie Polski jako kobiety

I m. – Katarzyna Rajkiewicz (VI b)
II m. – Patrycja Kornaś (VII a)
III m. – Dominika Kozieł (VII a)

niepodl2018_4.jpg - 99.25 KB

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

        Po zakończeniu głównych uroczystości, gdy emocje już nieco opadły, czekała nas jeszcze jedna przygoda. Punktualnie o 11.11 na naszym boisku szkolnym wszystkie klasy zaśpiewały „Mazurek Dąbrowskiego”, każdą z czterech zwrotek. Zrobiliśmy to w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej razem z 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz z 91 szkołami polonijnymi z całego świata. To było niesamowite i niezapomniane przeżycie. W poczuciu wspólnoty z kilkoma milionami uczniów zaśpiewać hymn dla Rzeczypospolitej właśnie z okazji jej Święta! Lepszego prezentu na wspomniane wcześniej urodziny naszej Ojczyzny nie można sobie wymarzyć.

Na boisku szkolnym było nas nie tylko słychać, ale też widać. Zwłaszcza z dużej wysokości. Utworzyliśmy bowiem olbrzymi napis POLSKA.

(http://galeria.busko.com.pl/galeria//albums/2018/niepodlegla_do_hymnu/sp2/sp20001.jpg)

niepodl2018_5.jpg - 113.06 KB

     Aby dopełnić nasze świętowanie, 11 listopada, w niedzielę, wzięliśmy także udział w miejskich obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrekcja szkoły, przedstawiciele klas piątych wraz z wychowawcami oraz wielu innych uczniów i nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyło w Mszy św. w intencji Ojczyzny, następnie w przemarszu pod budynek Galerii Sztuki „Zielona” oraz pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono kwiaty. Wydarzenie to zwieńczyło wspólne odśpiewanie przez zebranych hymnu narodowego.

niepodl2018_6.jpg - 114.98 KB

Justyna Nieć, Katarzyna Rusak-Szumilas

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!