Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Wycieczka do Krynicy-Zdrój

Maj i czerwiec to miesiące, w których uczniowie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. Organizowane są wycieczki, zielone szkoły, piesze wędrówki. W tym roku w dniach 29-30 maja klasa III c integracyjna i klasa III d wybrały się na dwudniową wycieczkę w góry, obejmujące pasma Beskidu Sądeckiego.

W pierwszym dniu wyjazdu wszyscy udali się spacerkiem na Rynek w Nowym Sączu z zabytkowym Ratuszem i urokliwymi kamieniczkami. Zaciekawiła nas również historia XIV-wiecznego zamku królewskiego, wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, u stóp którego znajduje się figurka chłopca i różnobarwny zegar kwiatowy.

krynica2017_1.jpg - 97.83 KB

krynica2017_2.jpg - 113.60 KB

Po dotarciu do Krynicy-Zdrój, krótkim odpoczynku i zakwaterowaniu w Ośrodku „Amadeusz” wszyscy wybrali się pieszą wędrówkę po deptaku jednego z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Uczniowie podziwiali wystrój słynnej pijalni wód mineralnych Słotwinka oraz dawny Dom Zdrojowy. Oczywiście, nie zabrakło również degustacji różnych wód mineralnych. Nawiasem mówiąc, niezbyt smacznych. Kolejną atrakcją był wjazd kolejką górską na szczyt Góry Parkowej. Następnie, wraz z przemiłą Panią przewodnik, wycieczkowicze przemierzyli trasę ścieżki zdrowotnej, schodząc w dół Góry Parkowej. Po trasie można było zaobserwować różne gatunki drzew i roślin, ciekawe rzeźby, pomniki. Jednak najbardziej wszystkich zainteresowała rzeźba przedstawiająca bociana oraz staw, a w nim delikatnie unoszące się na wodzie białe łabędzie i dzikie kaczki. Szkoda, że nie można było ich karmić.

Wieczorem cała grupa udała się na spacer do parku, gdzie odbył się muzyczno-świetlny pokaz tańczącej wody do utworu „Wiosna” z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego. Warto zaznaczyć, że owa fontanna posiada aż 90 dysz, które tworzą jeden system wraz z muzyką oraz różnokolorowym oświetleniem, a jedna z nich może wyrzucić wodę na wysokość 10 m.

krynica2017_3.jpg - 109.74 KB

krynica2017_4.jpg - 109.76 KB

krynica2017_5.jpg - 113.55 KB

W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Cerkiew w Powroźniku oraz wysłuchali historii jej powstania. Kolejnym miejscem, do którego udali się mali turyści to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe, jakim jest Muszyna. Tam zachwycały wszystkich przepięknie zaprojektowane i urządzone ogrody sensoryczne, stawy rekreacyjne z rzeźbami oraz fontanna, która dawała wytchnienie w tym upalnym dniu. Na wytrwałych czekała wspinaczka na wieżę widokową. Większość dała radę. A warto było! Bo widoki rozciągające się z jej szczytu niesamowite.

krynica2017_6.jpg - 115.37 KB

krynica2017_7.jpg - 112.69 KB

W drodze do Kamiannej warto było zatrzymać się na chwilę i zaobserwować ciekawostkę przyrodniczą, którą jest Mofeta im. Henryka Świdzińskiego, znajdująca się w dnie bagiennego koryta potoku Złockiego, wydająca bulgotanie wydobywające się z wnętrza ziemi. Szczęściem było także to, że udało nam się spotkać w tym niezwykłym miejscu górala.

krynica2017_8.jpg - 116.50 KB

Po dotarciu do Kamiannej nadszedł czas na zwiedzanie Pasieki „Barć”. Przemierzając ścieżkę edukacyjną uczniowie poznali historię bartnictwa i pszczelarstwa na trenie ziem połemkowskich, biologię rodziny pszczelej oraz pracownię pasieczną. Można było z bliska zobaczyć pracę pszczół w ulu, rozpoznać królową, trutnie i robotnice. To niesamowite, że pszczoła produkuje tylko łyżeczkę miodu. Z zainteresowaniem wszyscy oglądali galerię św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, gdzie były narzędzia i przedmioty wykorzystywane w pracy bartniczej. Na koniec wizyty w pasiece każdy mógł posmakować miodu oraz samodzielnie wykonać woskową świeczkę. Taka zapalona świeca doskonale jonizuje powietrze w pomieszczeniu, wycisza i daje pozytywną energię.

krynica2017_9.jpg - 113.68 KB

krynica2017_10.jpg - 104.37 KB

I tym to właśnie pozytywnym akcentem nasza wycieczka dobiegła do końca. Myślę, że każdy będzie ją miło i długo wspominał. Życzymy wszystkim równie fajnych wycieczek i niezapomnianych przygód.

Krystyna Anna Ćwiertnia, Renata Kręt, Anna Adamczyk
maj 2017

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!