Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Szopki krakowskie

„Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie…”

 

W piątek 24 lutego uczniowie klasy I „b” i II „a” wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do pobliskiego Szańca na wystawę szopek krakowskich w Wiejskim Domu Kultury. Wystała została przygotowana przez kustosza Muzeum Historycznego Krakowa Małgorzatę Niechaj, pochodzącą z Szańca. Szopki, które oglądaliśmy prezentują zabytki Krakowa, jego historię, ludzi i legendy z nim związane. Jest ich wszystkich 48.

Uroku szopkom dodają dwie postaci związane z Krakowem: Lajkonik i smok wawelski. Przy nich zrobiliśmy sobie klasowe fotki.

Oglądaliśmy również historyczne fotografie, które przedstawiają wieś Szaniec i jej mieszkańców – dawniej, oraz pamiątki związane z historią tej miejscowości.

Obok sali wystawowej mieści się Muzeum Parafialne, w którym zgromadzone są parafialne zbiory sakralne m.in.: w gablotach księgi liturgiczne, kapy, wota, relikwiarze, feretrony.

Na manekinach są eksponowane ornaty. Jest ich kilkanaście. Oto jeden z najstarszych.

W pobliżu Domu Kultury znajduje się jedna z wizytówek Szańca – Dwór zwany przez mieszkańców „Murowańcem” powstały około XV wieku.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został on wymurowany z ciosów kamiennych w stylu gotyckim w II połowie XV wieku przez biskupa wrocławskiego Krzesława z Kurozwęk – ówczesnego dziedzica Szańca. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem nazwaną Łokietkową.

Byliśmy wszyscy pod wielkim wrażeniem tak pięknego kościoła. Zachęcamy inne klasy do odwiedzenia Szańca i jego zabytków.

Anna Wójcik, Sylwia Gajocha
luty 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!