Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

Samorząd 2020/2021

Nowy skład Samorządu Szkolnego w r. szk. 2020/2021

Zarząd Samorządu Szkolnego:

Przewodniczący: Jakub Kasperek

Zastępca przewodniczącego: Alicja Nowak

 

Spotkania zarządu samorządu i przewodniczących klas IV-VIII odbywają w każdy ostatni czwartek miesiąca on-line na przerwie po czwartej lekcji (o godz. 1130).

„Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje”

Czy znasz tradycje wielkanocne?

Przed nami Wielki Tydzień, ważny okres dla chrześcijan. Czas przygotowania na przyjście Zmartwychwstałego Jezusa. To nie tylko okres zadumy, ale i radości z odradzającego się życia i odradzającej się przyrody. Niech w ten wiosenny nastrój wprowadzi Was utwór „Wszystko kwitnie” w wykonaniu Skaldów: https://www.youtube.com/watch?v=RvOaIABDeJI

Z tymi świętami związane jest wiele tradycji, które w różnych regionach Polski są nadal kultywowane. W Wielki Czwartek chłopcy ze wsi wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały aż do Niedzieli Wielkanocnej). Do dziś księża praktykują w ten dzień obrzęd polewania stóp dwunastu mężczyznom. To na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami.

Wielki Piątek to dzień wyciszenia. W Kościele nie ma mszy świętej (to jedyny taki dzień w roku), natomiast gromadzą się tam wierni, którzy modlą się w ważnych dla siebie intencjach. W niemal każdym polskim kościele jest nocne czuwanie przy grobie Jezusa, którego pilnują strażnicy (strażacy, harcerze, żołnierze).

Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Sobota to również dzień święcenia pokarmów. Zgodnie z tradycją święconka powinna zostać przygotowana już w Wielki Piątek.

Do koszyczka wkładamy:

 • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
 • jajka – symbol rodzącego się życia,
 • chrzan – symbol siły,
 • wędlina – symbol płodności i dostatku,
 • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
 • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
 • ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

Naturalnie barwiono jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy – jajka. Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych. Nigdy ich nie lekceważono. Dziś o ich mocy przypominamy sobie właśnie podczas Wielkanocy – to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy jajkiem.

Jeśli lubicie prace manualne, zachęcamy Was do własnoręcznego wykonania pisanek. Oto nasza propozycja: https://www.youtube.com/watch?v=mwWgC626krE

Wielkanoc, tak jak Boże Narodzenie, ma swoje specjały. Zgodnie z tradycją należy je przygotować właśnie w piątek. Trzeba się spieszyć, ponieważ po sobotnim święceniu nie powinno się już nic sprzątać ani przygotowywać.

Tradycyjne świąteczne potrawy to:

 • żurek – czyli barszcz biały,
 • kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
 • szynka wędzona w jałowcowym dymie,
 • ćwikła z chrzanem,
 • pieczone mięso,
 • własnoręcznie wykonana babka,
 • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
 • pascha.

Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych i rodzącego się życia. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą. Następnie zasiadamy do świątecznego rodzinnego śniadania.

Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą. Śmigus-dyngus przetrwał do dzisiejszych czasów – zabawa ta, szczególnie najmłodszym przynosi wiele radości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku zasada im więcej, tym lepiej nie każdemu może się spodobać. Kilka kropel wody zdecydowanie wystarczy!

Nikt nie chce czuć się jak kurczaczek z historyjki:

Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju. Kogutek był mile widzianym gościem w każdym gospodarstwie. Z czasem żywe zwierzęta zastąpiły te gliniane, drewniane.

Inne zwyczaje wielkanocne

Co region, to inne zwyczaje – niektóre kultywowane do dziś, inne już całkiem zapomniane. W okolicach Limanowej w Wielkanocny Poniedziałek chodzą tzw. „śmiguśne słomioki”. Ręce i nogi mają oplecione słomą, noszą słomiane kamizelki i czapy na głowach. Twarz zasłania im futrzana maska. Chodzą już wczesnym świtem, stukają kijami, „turkają” i zbierają smakołyki. Muszą obejść wszystkie domy zanim zaświeci słońce.

Z kolei w okolicach Wieliczki znana jest tzw. Siuda Baba. Chłopcy przebierają się tam w stare kobiece stroje, zaczepiają przechodniów i proszą o datki na „tabaczkę”.

Na kaszubskich wsiach śmigus-dyngus wyglądał inaczej. Gromada chłopców wyruszała na wieś w nocy z gałązkami jałowca w ręku. Dziewczęta na tę okazję zakładały spodnie, ponieważ obawiały się smagania jałowcem po gołym ciele.

Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych tradycji. Dzięki nim te święta są jeszcze bardziej radosne. To także okazja do spotkań towarzyskich i rozmów, cieszenia się wspólnie spędzanym czasem i budzącą się do życia przyrodą.

Z okazji Wielkiej Nocy wszystkim Pracownikom Szkoły oraz Kolegom i Koleżankom życzymy, by wschodzące Słońce Świąt Wielkanocnych umacniało nadzieję i dawało radość na każdy dzień. Niech nie zabraknie nikomu zdrowia i wiary w lepsze jutro.

Samorząd Szkolny

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!