Samorząd 2019/2020

• społeczno-charytatywnej: Oliwia Janik
  • organizacyjno-kulturalnej: Julia Karcz, Hubert Oryniak /sprzęt/

Komisja rozjemcza: Nikola Dudek, Kaja Kryczka

Spotkania samorządu odbywają w każdy ostatni czwartek miesiąca sali nr 35 na przerwie po czwartej lekcji.

Dwa razy w semestrze odbywają się spotkania wszystkich samorządów klasowych.

I Ty możesz zostać św. Mikołajem…

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia! W tym magicznym czasie otwórzmy nasze serca i nie bądźmy obojętni na los tych, którzy borykają się na co dzień z ubóstwem czy chorobą.

Rozejrzyjmy się dookoła. Może to nasz sąsiad potrzebuje wsparcia, a może ktoś z pracy, ze szkoły… Dobry uczynek i uśmiech tak niewiele kosztują, a mogą zmienić czyjeś życie. Każdy z nas, niezależnie od tego ile mamy lat, czym się zajmujemy może rozpalić iskierkę miłości i sprawić, aby nadchodzące grudniowe dni kojarzyły się komuś z gorącymi sercami ludzi życzliwych i empatycznych. Każda, nawet najmniejsza cegiełka, która przybliży kogoś do szczęścia, jest na wagę złota. Parafrazując słowa Kennedyego: „Nie pytaj, co ktoś może zrobić dla ciebie; pytaj, co ty możesz zrobić dla drugiego człowieka”.

W tym roku zbieramy fundusze na rzecz 19-letniego Dawida Szpaka, absolwenta naszej szkoły, który mieszka wraz z mamą w Busku-Zdroju. Dawid od lat walczy ze śmiertelną chorobą – ataksją rdzeniowo-móżdżkową. Żyje dzięki specjalnej terapii. Niestety choroba ponownie uderzyła – potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to śmiertelna choroba, która niszczy mózg, upośledza mowę, słuch, wzrok, chód, sprawność, powoduje zanik mięśni, niedomykalność zastawki trójdzielnej i nawet na chwilę nie odpuszcza. Nie leczona szybko prowadzi do śmierci. Dawid rozpoczyna kolejną terapię komórkami macierzystymi w Centrum Medycznym w Częstochowie. Pierwsze podanie komórek macierzystych to kwota około 20 000 złotych – dokładnie jest znana w dniu podania, bo jest zależna od wagi pacjenta. Pokryje ją w całości Fundacja Miśka Zdziśka, której Dawid Szpak jest podopiecznym. Jednak cały koszt leczenia – pięć dawek komórek macierzystych to kwota około 100 000 złotych, zatem po zapłacie pierwszej dawki przez fundację, aby zabezpieczyć Dawida potrzebna będzie kwota około 80 000 złotych.

Nieszczęścia chodzą parami

Mama Dawida też jest ciężko chora. Pani Jola, z zawodu pielęgniarka, która pracowała w buskim szpitalu, wychowuje syna sama. Ojciec nie żyje. Po 35 latach pracy w szpitalu nie stać jej nawet na leczenie dziecka. W kwietniu zdiagnozowano u pani Joli złośliwego guza piersi dlatego lekarze szybko, bo w maju, rozpoczęli u kobiety chemioterapię, w trakcie której doszło do odklejenia siatkówki oka, co skończyło się operacją. W listopadzie 2018 roku kobieta została poddana mastektomii piersi prawej. Nie tak dawno lekarze przekazali informację, że musi być poddana operacji usunięcia piersi lewej. Dla rodziny nastał bardzo trudny okres. Dawid wymaga stałej opieki, a przyszedł taki moment, że teraz oboje wymagają opieki i dużego wsparcia.

Apel o pomoc

Mamie i synowi jest teraz bardzo trudno, bo oboje są poważnie chorzy. Utrzymują się tylko z zasiłku chorobowego pani Jolanty i renty Dawida i nie są w stanie sami zabezpieczyć Dawida w fundusze na pięć dawek komórek macierzystych i rehabilitację, która jest cały czas potrzebna. Dawid sam sobie nie poradzi w zebraniu tak dużej kwoty, ponieważ jego mama również potrzebuje pomocy i wsparcia w leczeniu i rehabilitacji. Stąd apel o pomoc do dobrych ludzi.

Jak pomóc Dawidowi Szpakowi

Wszyscy, którzy mogliby pomóc Dawidowi Szpakowi w uzbieraniu pieniędzy na terapię komórkami macierzystymi, są proszeni o udział w naszej akcji lub wpłaty na konto Fundacji Miśka Zdziśka Bank Pekao 2312 40 4982 1111 0010 6253 6955 z dopiskiem: „Na leczenie komórkami macierzystymi i rehabilitację Dawida Szpaka”.

PROSIMY O DOWOLNE WPŁATY DLA DAWIDA

Jeden piątek bez prac domowych

KOLEDZY I KOLEŻANKI!

Samorząd Szkolny informuje, iż uzyskał zgodę Dyrekcji Szkoły oraz Grona Pedagogicznego (klas IV-VIII) na ustanowienie jednego piątku w miesiącu dniem wolnym od zadawania prac domowych (ustnych i pisemnych). Będzie to ostatni piątek jako dzień zajęć lekcyjnych w danym miesiącu.

"Nie ma dzieci, są ludzie" – Prawa Dziecka

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. 20 listopada obchodzimy rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.

Czytaj więcej: "Nie ma dzieci, są ludzie" – Prawa Dziecka