Odwiedza nas 68 gości oraz 0 użytkowników.

Spotkanie ze strażakami

W czwartek, 23 stycznia, naszą szkołę odwiedzili strażacy, którzy przeprowadzili spotkania z uczniami w związku ze zbliżającymi się feriami, chcąc przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Strażacy ostrzegali przed wchodzeniem na zamarznięty staw, jezioro lub rzekę, ponieważ nigdy nie możemy być pewni wytrzymałości tafli lodowej. W razie pękania lodu należy zmniejszyć swój nacisk na taflę poprzez spokojne położenie się na niej, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała. Później trzeba powoli przeczołgać się na brzeg.

Jeśli lód załamał się pod kimś należy wezwać pomoc. Poszkodowanemu należy podać np. gałąź, kij, pasek, szalik, aby wyciągnąć go z wody. Ważne, by w takim przypadku nie narażać siebie na dodatkowe niebezpieczeństwo, próbując ratować drugą osobę. Należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko do ratowanego, czy podawać mu rękę, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym.

Strażacy zaprezentowali także uczniom naszej szkoły specjalistyczną odzież oraz sprzęt używany w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, a także metody udzielania pomocy poszkodowanemu, pod którym załamał się lód. Pokazano specjalny strój nurka, linę ratowniczą. Strażacy podkreślili uczniom, by uratowaną osobę jak najszybciej przenieść w ciepłe miejsce, rozetrzeć jej ciało oraz przebrać w suchą odzież.

Dzieciom przypomniano, że nigdy nie mogą wchodzić na zamarznięty zbiornik wodny bez opieki dorosłych. Muszą zawsze zachować szczególną ostrożność podczas zabaw na lodzie, gdyż chodzi tu o ich życie. Jednocześnie podkreślili, że tylko nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.

Niektórzy mieli możliwość doświadczyć, jak czuje się osoba udzielająca pomocy: przymierzyli kombinezon ratowniczy, uczestniczyli w krótkich ćwiczeniach sprawnościowych. Pod nadzorem panów strażaków poćwiczyli na fantomie umiejętność przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, gdyż bywa, że szansa uratowania tonącego zależy od tej formy pomocy. Dzieci z wielką ochotą zgłaszały się do wykonania ćwiczenia. Przypomniały sobie numery alarmowe potrzebne, żeby możliwie szybko powiadomić służby ratownicze o zaistniałym zdarzeniu.

W końcowej części spotkania panowie strażacy odpowiedzieli na zadane pytania oraz życzyli wszystkim dzieciom udanego, bezpiecznego wypoczynku.

Anna Kolarz, Anna Wesołowska

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!