Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Uczniowie klasy III a poznają bezpieczny Internet

Sieciaki.pl to edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci i młodzieży, poświęcony tematyce bezpieczeństwa w sieci. Jak wszyscy wiemy Internet jest ogromną niewidzialną siecią połączonych ze sobą komputerów, tabletów i smarfonów. Dzięki niej możemy znaleźć wiele ważnych informacji, możemy się uczyć, komunikować z bliskimi i przyjaciółmi, którzy mieszkają w najdalszych zakątkach świata. Jednak, aby umiejętnie korzystać z możliwości jakie daje nam Internet musimy znać zagrożenia jakie czekają tam na nas.

Celem lekcji było zapoznanie dzieci z niezwykłymi bohaterami sieci, którzy bardzo dobrze wiedzą jak bezpiecznie poruszać się w Internecie i jak pomóc innym dzieciom, które mają z tym problemy.

Ajpi – dziewczynka, której pasją jest sport. Umie bezbłędnie ustalić numer IP każdego urządzenia w sieci.

Netka – uwielbia czytać książki. Mogłaby to robić całymi dniami. Netka potrafi najszybciej znaleźć każdą informację w sieci.

Kompel – specjalista od zabezpieczeń przed wirusami. Potrafi zabezpieczyć nasze urządzenia przed atakiem złych Sieciuchów.

Spociak – w wolnym czasie jeździ na deskorolce. Sztuczna Inteligencja dała mu moc blokowania dostępu do sieci każdemu użytkownikowi.

Oprócz dobrych Sieciaków są w Internecie też takie, które szkodzą i stwarzają zagrożenia dla innych użytkowników sieci.

Bełkot – ten Sieciuch ciągle coś pisze w Internecie, nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Ciągle się kłóci i wypisuje niemądre rzeczy. Lubi drażnić i obrażać innych w Internecie.

Kłamacz – to najniebezpieczniejszy z Sieciuchów. W Internecie robi wszystko, żeby okłamać innych ludzi i skrzywdzić ich poza siecią. Zwykle udaje kogoś innego, by trudniej było poznać, że jest kłamiącym Sieciuchem.

Kradziej – ten Sieciuch wykorzystuje Internet do wzbogacenia się w sposób niezgodny z prawem. Często nielegalnie ściąga z Internetu programy komputerowe, filmy i muzykę. Czasem podaje się za autora prac stworzonych przez innych internautów.

Śmieciuch – ten zaśmieca Internet, zamieszcza w sieci okropne lub niezgodne z prawem rzeczy. Jego ulubioną rozrywką jest wysyłanie do użytkowników Internetu spamu, czyli internetowych śmieci.

Podczas lekcji dzieci poznały wady i zalety Internetu. Rozwiązywały rebusy, kolorowały Sieciaka, który najbardziej im się spodobał, poznały sytuacje jakie mogą im przytrafić się w Internecie. Dowiedziały się również, że nie wolno w sieci podawać swoich danych osobowych, adresu zamieszkania, spotykać się z osobami poznanymi w sieci.

Poznały zasady bezpieczeństwa w Internecie:

  • Chroń swoją prywatność.
  • Mów, jeśli coś jest nie tak.
  • Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
  • Szanuj innych w sieci.
  • Korzystaj z Internetu z umiarem.
  • W razie problemów dzwoń pod numer

Zajęcia zostały przeprowadzone według scenariusza dla klas I-III zamieszczonego na stronie internetowej Fundacji Orange.

Przygotowały
Dorota Mrożek, Anna Wilk

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!