Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Domowe ziółka,leki, lepsze nieraz niż z apteki – podsumowanie innowacji „W starej aptece”

Innowacja „W starej aptece” była realizowana od października 2018 r.do maja 2019 r. Projekt jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w latach poprzednich, dotyczących tradycji naszego regionu, jego przeszłości, dorobku kulturowego i materialnego.

 

apteka2019_1.jpg - 82.78 KB

Ten projekt był nastawiony na kształtowanie postawy poszanowania tradycji i kultury własnego regionu, promowanie zachowań prozdrowotnych, zastosowanie ziół w leczeniu, kuchni i kosmetologii oraz samodzielności ucznia w dochodzeniu do wiedzy. Głównym celem było propagowanie zdrowego stylu życia w oparciu o bogactwo natury.

Szczegółowe cele edukacyjne dotyczyły przekazania wiedzy na temat roślin zielarskich, kształtowania umiejętności dbania o swoje zdrowie oraz uświadomienia korzyści wynikających z zastosowania ziół w lecznictwie, w kosmetyce i w kuchni.

Treści programowe w realizowane były pod kierunkiem nauczycielek: p. W. Kumor, H. Mazur, A. Zdziarskiej i E. Guni.

Zadania projektowe zostały podzielone ma sześć ośrodków tematycznych.

W ramach poznawania ziół, pierwszego tematu, uczniowie wykonali zielnikiw wersji multimedialnej i albumowej.Przeprowadzone prelekcje uwzględniały zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego zbierania roślin leczniczych i rozpoznawania trujących. Ponadto demonstrowano sposoby zbierania, suszenia i przechowywania ziół.

apteka2019_2.jpg - 60.27 KB

Wykonany został mini ogródek zielarski z roślin przygotowanych przez uczniów wszystkich klas, a przedstawiciele poszczególnych zespołów wzięli udział w konkursie wiedzy na temat ziół– „Znajome ziółka”. Ponadto uczniowie odwiedzili skansen w Tokarni, gdzie uczestniczyli w warsztatach zielarskich, a w trakcie szkolnych wycieczek szukano i rozpoznawano zioła występujące na okolicznych terenach.

Drugi panel zadań projektowych obejmował zastosowanie ziół w kuchni. Uczestnicy (klasa VI b) przygotowywali potrawy i herbatki na bazie ziół. W izbie regionalnej w Wełczu odbyły się też warsztaty kulinarne dla nauczycieli. Motywem przewodnim były zioła w kuchni, a szczególne miejsce przypadło nagietkowi. Uzupełnieniem działań w tym zakresie była uczniowska wycieczka do olejarni w Mikułowicach.

Trzecia grupa zadań dotyczyła wykorzystania ziół w lecznictwie. Odbyły się prelekcje na temat leczenia niektórych dolegliwości domowymi sposobami, np. z wykorzystaniem mięty czy szałwii. Przygotowano także wystawę na temat „Higiena dawniej”, na której przedstawiono różne sposoby dbania o higienę w przeszłości oraz zaprezentowano ciekawostki dotyczące tego zagadnienia.

apteka2019_3.jpg - 62.68 KB

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się czwarty panel, czyli kosmetyki z babcinej szafy. Prelekcja kosmetyczki na temat „Zioła contra chemia” uświadomiła naszej młodzieży, jak ważna jest dbałość o ciało i jak to robić, aby nie zniszczyć sobie cery i uniknąć poważnych problemów dermatologicznych. Dziewczyny same miały okazję wykonać proste maseczki, toniki z wykorzystaniem naturalnych składników. Nauczyciele i rodzice uczestniczyli w warsztatach, na których uczyli się wykonywania kul do kąpieli lub mydełek z wykorzystaniem lawendy, nagietka itd. W podobnych warsztatach uczestniczyły także dzieci, zwiedzając Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy.

Piąta grupa zadaniowa obejmowała działania plastyczne, to znaczy, że wykonywano stroiki, ozdoby świąteczne z wykorzystaniem naturalnych składników oraz ususzonych ziół. Wyszywano także haftem krzyżykowym woreczki z motywami lawendy do przechowywania ziół w szafach.

Zwieńczeniem działań był Konkurs Fotograficzny „Zioła obok nas”.

apteka2019_4.jpg - 72.65 KB

W czasie wakacji uczniowie poszukiwali ziół w naszej okolicy i uwieczniali je na kliszy fotograficznej. Efekty tej pracy zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie. Członkowie koła polonistyczno-regionalnego przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Szczypta lubczyku”, który został zaprezentowany szkolnej społeczności.

apteka2019_5.jpg - 99.39 KB

apteka2019_6.jpg - 105.45 KB

O celowości projektu świadczy zaangażowanie uczniów i rodziców w realizację innowacji. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat ziół i ich znaczenia oraz praktycznego zastosowania. Nie tylko poznali lepiej florę Ponidzia, ale również nauczyli się pracować w zespołach. Mieli okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne (recytatorskie, plastyczne,fotograficzne,literackie) oraz wykazać się kreatywnością. Z przyjemnością nagrodziliśmy tak liczne grono osób zaangażowanych w realizację projektowych zadań. Realizatorzy mają nadzieję, iż zaszczepiono w młodym pokoleniu poszanowanie dla rzeczy z przeszłości, które są niemymi świadkami historii. Program artystyczny przygotowany przez uczestników projektu uświadomił młodzieży, że folklor nie musi być nudny, ale inspirujący.

apteka2019_7.jpg - 60.05 KB

Koordynatorki projektu:
Ewa Gunia
Alicja Zdziarska

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!