Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

Spotkanie z przeszłością… - Muzeum Ziemi Buskiej

Swoje podwoje otwarło dla uczniów klasy piątej Muzeum Ziemi Buskiej, które mieści się w drewnianej willi Polonia (w tym samym budynku znajduje się Galeria Sztuki Zielona). Naszym kustoszem był pan Piotr Szumilas.

 

busko2017_1.jpg - 90.69 KB

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali związanej z archeologią i wykopaliskami na terenie gminy Busko-Zdrój. Uczniowie dowiedzieli się o ciekawych obiektach występujących często na terenie ich zamieszkania, np.: o grodzisku w Szczaworyżu czy grobach podkloszowych kultury pomorskiej w Oleszkach.

Młodzież przypomniała sobie również historię naszego miasta oraz postać rycerza Dzierżka, pierwszego historycznego właściciela tej osady. To on sprowadził norbertanki. Zakonnice te odegrały niemałą rolę w rozwoju miejscowości.

busko2017_2.jpg - 108.40 KB

Bez trudu wszyscy rozpoznali portrety i zdjęcia osób, które rozsławiły nasze miasto - Wojtka Belona czy Szymona Starkiewicza. Wspaniałym przeżyciem było obejrzenie zdjęć Buska z początku XX wieku i porównanie wyglądu niektórych miejsc ze stanem obecnym.

Duże wrażenie, zwłaszcza na dziewczynach, wywarły sceniczne kreacje Krystyny Jamroz, zdobiące jedną z sal. Czytając afisze teatralne można było prześledzić karierę zawodową tej znakomitej sopranistki. Na jej cześć odbywa się w naszym mieście Festiwal Muzyki. Każdego roku, na początku lipca, gościmy sławy scen operowych i muzyki poważnej z całego świata. Ponadto jedno z licznych sanatoriów nosi także imię naszej utalentowanej śpiewaczki.

W Muzeum znajdują się też eksponaty, które wywołują ożywienie wśród męskiej części zwiedzających. Jest to sala tematycznie związana z II wojną światową. Z wypiekami na twarzy obserwowano mundury, broń i inne pamiątki z tego okresu. Pan Szumilas przypomniał również o tych, którzy walczyli, w różnych okresach, w obronie ojczyzny na naszym terenie. To na ich cześć niektóre ulice i osiedla noszą ich nazwę.

Budynek Muzeum to jeden wielki zabytek, który, bez wątpienia, wymaga gruntownego remontu oraz… reklamy. Dla buszczan i turystów to spectrum historii naszej małej ojczyzny.

busko2017_3.jpg - 93.91 KB

Ewa Gunia
maj 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!