Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Wspomnień o Busku czar…

Spotkanie z piewcą Ponidzia Panem Franciszkiem Rusakiem.

 

W mroźny, styczniowy poranek w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „W starym Busku” odbyło się w naszej szkole spotkanie z człowiekiem niezwykle zasłużonym dla Ponidzia, Panem Franciszkiem Rusakiem.

Etnografem, regionalistą, historykiem i, przede wszystkim, piewcą rodzinnego miasta - Buska. Autorem książek, które dla następnych pokoleń zaczarowują ulotność przeszłości.

Najbardziej znane przez dziatwę szkolną utwory to „Buskie legendy” oraz „W starym Busku”. I właśnie na kanwie tych utworów uczniowie przygotowali prezentacje fragmentów prozy oraz przedstawienie jednej z legend. Nieprzypadkowa była tematyka. Wybrano fragmenty o starej szkole, gdyż jest ona najbliższa uczniom. Z dużym zainteresowaniem widzowie oglądali pokaz kar stosowanych dawniej w szkole oraz przybory szkolne, książki, zeszyty przedmiotowe z 1926 r., kroniki i … mundurki szkolne. Wielu uczniów „poćwiczyło” klęczenie na grochu i branie łap.

Następnie przedstawiono legendę o pochodzeniu nazwy naszego miasta. Uczniowie poznali historię księcia Bolka i Jaromiry oraz ich syna Busława.


Ponadto zaprezentowano fragmenty średniowiecznych tańców.

Po występach odbyło się autorskie spotkanie z szanownym Gościem. Pan Rusak pochwalił „aktorów” za świetnie przygotowany spektakl, a następnie opowiadał o starym Busku, czyli o tym jak dawniej wyglądało miasto, jak bywało w szkole. Uczniowie mieli też możliwość zadawania pytań. Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie wystawy, która obejmowała nie tylko dawniejsze przedmioty użytkowe (nosidła do wody, tarę do prania itp.),


ale również wystawę zdjęć pt. „Ikony mody z przeszłości”

oraz wystawę świadectw, pism potwierdzających przyjęcie do szkoły czy uiszczenia opłat za naukę z lat dwudziestych i czterdziestych (potwierdzenia nauki na tajnych kompletach) ubiegłego wieku.

Ewa Gunia
Alicja Zdziarska
styczeń 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!