Odwiedza nas 167 gości oraz 0 użytkowników.

W starej aptece

Projekt pt. „W starej aptece” jest kontynuacją innowacji „W Starym Busku”, zrealizowanej w ubiegłym roku szkolnym, dotyczącej tradycji regionu, jego przeszłości, dorobku kulturalnego i materialnego. Jego autorkami są Alicja Zdziarska i Ewa Gunia.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje pozwalały na oswajanie i porządkowanie rzeczywistości. W szybko zmieniającym się świecie zatracają się tradycje i odchodzą w przeszłość obrzędy, które dawniej były ważnym aspektem życia i konsolidowały społeczności wiejskie. W zmieniającej się i nie zawsze przyjaznej rzeczywistości pojawia się pilna potrzeba znalezienia czegoś stałego i swojskiego, aby zachować dumę i wewnętrzne bogactwo, co zawsze przekłada się na skuteczność w walce z przeciwnościami, a także daje szansę na szczęśliwe życie. Jednak nie tylko sentymenty są powodem dla którego dawne obrzędy, tradycyjne potrawy oraz medycynę ludową warto kultywować.

Rośliny towarzyszyły człowiekowi od początku jego istnienia na ziemi. Były jego pokarmem oraz lekarstwem. Z czasem ludzie nauczyli się odróżniać jadalne rośliny od tych trujących oraz wykorzystywać ich właściwości Społeczności lokalne posiadały własne tradycje zielarskie.

Niniejszy projekt nastawiony jest na kształtowanie postawy poszanowania tradycji i kultury własnego regionu, promowanie zachowań prozdrowotnych, zastosowanie ziół w leczeniu, kuchni i kosmetologii oraz samodzielności ucznia w dochodzeniu do wiedzy.

Przewidzianą formą realizacji jest projekt edukacyjny jako jedna z najlepszych metod stosowanych w obecnej edukacji. W naszej szkole realizacja problematyki regionalnej ma wieloletnie tradycje i sprzyjające warunki środowiskowe. Nasi uczniowie mieszkają w Busku-Zdroju oraz okolicznych wioskach.

Działania podejmowane w ramach regionalizmu od ubiegłego roku szkolnego, mają charakter zaplanowany i spójny. Zyskały one akceptację środowiska uczniowskiego oraz rodziców. Stąd też pomysł rozszerzenia treści regionalnych o zagadnienia związane z zielarstwem.

CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU INNOWACYJNEGO

Innowacja pedagogiczna pt. „W starej aptece” dotyczy tematyki regionalnej i będzie realizowana w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju w latach 2017-2019.

Zostaną nią objęte dwie grupy uczniów: Grupa A – klasa I a i III c, Grupa B – klasa IV e i VI b. Wybór klas wynika z udziału uczniów w poprzednim projekcie. Realizatorami są pedagodzy posiadający w swym dorobku zawodowym doświadczenie w zakresie tematyki regionalnej: Ewa Gunia, Wioletta Kumor, Halina Mazur, Alicja Zdziarska. Działania będą częściowo adresowane również do grupy zainteresowanych powyższą tematyką pracowników szkoły.

Treści programowe zostały zgrupowane wokół następujących ośrodków tematycznych:

  1. Poznajemy świat ziół
  2. Zioła w kuchni
  3. Lecznictwo naturalne
  4. Kosmetyki z babcinej szafki
  5. Zdobnictwo
  6. Podsumowanie

Treści są dostosowane do możliwości intelektualnych dzieci w poszczególnych grupach wiekowych. Głównym celem jest odkrycie ogromnego potencjału ziół, z naszych ogródków, łąk, lasów i pól, poznanie bogactwa ich wartości odżywczych i właściwości farmakologicznych.

Autorki innowacji pedagogicznej: Ewa Gunia, Alicja Zdziarska

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!