Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

STAROŻYTNA GRECJA W NASZYM JĘZYKU – WYSTAWKA PRAC UCZNIOWSKICH

Podsumowując cykl zajęć w klasach piątych dotyczących mitologii greckiej, zrealizowaliśmy lekcję pt. „Czy koń trojański zmieści się w puszce Pandory?”, której celem było uświadomienie sobie, jak wiele słów, nazw i związków frazeologicznych wywodzi się z mitologii.

Najpierw przypomnieliśmy sobie przy pomocy słownika języka polskiego definicję związku frazeologicznego, a następnie, wykorzystując rzutnik, analizowaliśmy planszę obrazującą różne sytuacje ukazane w formie rysunków, które nasuwały określone skojarzenia odnoszące się do poznanych wcześniej na lekcjach mitologizmów.

grecja2017_1.jpg - 92.65 KB

Oprócz tego poznaliśmy tekst W. Cienkowskiego pt. „Po nitce Ariadny do stajni Augiasza”, który w dostępny sposób wyjaśniał, w jaki sposób mitologia wpłynęła na nasz język.

Ciekawym ćwiczeniem okazało się przekształcanie zdań, w których należało właściwie zastąpić podane wyrażenia odpowiednimi frazeologizmami (np. Uczestnicy obozu pozostawili po sobie wielki bałagan – stajnię Augiasza).

Wyszukiwaliśmy również w Słowniku wyrazów obcych i Słowniku kultury antycznej wyrazy pochodzenia greckiego i sporządziliśmy ich słowniczek, a trzeba przyznać, że jest ich bardzo dużo, np.: alfa, ambrozja, amfora, antologia, atlas, bazylika, biblioteka, ceramika, cerber, chór, dramat, dysk, dyskobol, echo, Europa, gigant, gitara, gramatyka, Hades, heros, hydrant, idylla, katapulta, komedia, krezus, muza, muzeum, nektar, nestor, nimfa, ocean, Olimp, omega, , paniczny, pegaz, pergamin, stoicki, strateg, syrena, syzyfowy, tragedia, trylogia, tytan, zefir.

Wielu z tych wyrazów używamy na co dzień, ale nie przypuszczaliśmy, że zostały one przejęte z języka greckiego, tak się zadomowiły w naszej polszczyźnie.

Okazało się również, że wiele imion ma pochodzenie greckie. Wykaz niektórych z nich zestawiliśmy wraz  z objaśnieniami ich znaczeń.

Oto one: Agata (dobra), Agnieszka (czysta), Aleksander (obrońca ludzi), Alicja (prawda), Anatol (człowiek wschodu), Andrzej (męski), Barbara (obca), Dorota (dar Boga), Grzegorz (czynny), Halina (spokój), Helena (wybranka), Irena (pokój), Jerzy (rolnik), Katarzyna (czysta),Krzysztof (niosący Chrystusa), Leon (lew), (Małgorzata (perła), Mikołaj (zwycięzca), Stefan (wieniec), Teofil (przyjaciel Boga), Zofia (mądrość).

grecja2017_2.jpg - 82.39 KB

Wyszukiwaliśmy, sami wymyślaliśmy i wyjaśnialiśmy ponadto źródła powstania wielu nazw własnych i pospolitych, a następnie wykonaliśmy plansze ilustrujące ich genezę. A oto kilka przykładów: nektar – nazwa napoju owocowego, ambrozja – nazwa deseru z lodów i owoców, Pegaz – nazwa programu telewizyjnego, Ariadna – nazwa fabryki nici, Ares - sklep z bronią, Posejdon – sklep rybny, Artemida – sklep myśliwski, Apollo – sklep muzyczny, Hestia – zakład ubezpieczeniowy, Itaka – biuro podróży, Hefajstos – zakład kowalski, Merkury – nazwa domu towarowego.

Tematykę związaną z mitologizmami poruszyliśmy również na zajęciach koła polonistycznego, na których wykorzystując dostępne źródła, w tym Internet, przygotowaliśmy zbiór związków frazeologicznych, podaliśmy ich genezę oraz objaśniliśmy współczesne znaczenie w języku polskim. Zestawienie to umieściliśmy na wystawce szkolnej wraz z innymi pracami uczniów obrazującymi współczesne zastosowanie różnych pojęć i nazw mających genezę w mitologii greckiej.

grecja2017_3.jpg - 97.83 KB

Upowszechniliśmy w ten sposób słownictwo mitologiczne wśród uczniów naszej szkoły i potwierdziliśmy, że mitologia należy do bogatych i wpływowych inspiracji artystycznych, z czego może do tej pory nie zdawali sobie sprawy, chociaż zapewne nieraz te związki wyrazowe stosowali, gdyż są one dość powszechne w użyciu.

Poniżej prezentujemy prace naszych kolegów i koleżanek, które pokazują, w jaki sposób słownictwo mitologiczne funkcjonuje w różnych nazwach i jakie są jego źródła.

grecja2017_4.jpg - 79.96 KB

grecja2017_5.jpg - 73.30 KB

Redakcja sprawozdania z lekcji w kl. V a:
 K. Kryczka, A. Cierniak, W. Dalach
Korekta: n-l. j. polskiego J. Kubicka
maj 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!