Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

Z GRECKIMI BOGAMI ZA PAN BRAT – WYSTAWKA PRAC UCZNIOWSKICH

Realizując innowację pt. „W kręgu mitologii greckiej” skupialiśmy się nie tylko na tym, aby poprzez różne formy przekazu przybliżyć ją uczniom uczestniczącym w programie i zachęcić ich do prezentowania swych talentów plastycznych, redakcyjnych, recytatorskich, aktorskich, ale, aby wiedzę o świecie starożytnej Grecji upowszechnić w całej szkole.

 Temu celowi służyły liczne ekspozycje i wystawki prezentowane na holu i w bibliotece, które budziły duże zainteresowanie dzieci jak również rodziców odwiedzających szkołę. Na wystawkach tych umieszczaliśmy cyklicznie wytwory prac uczniów, które realizowali oni zarówno na lekcjach języka polskiego jak i na zajęciach kół polonistycznych z nauczycielkami: p. J. Kubicką i p. E. Gunią.

Wiele pracy, inwencji i zaangażowania wymagało stworzenie plastycznych wizerunków greckich bogów wraz z krótkimi ich prezentacjami w formie „dymków”, które uczniowie wykonywali dowolną techniką, wyszukując prototypy postaci w dostępnych źródłach, w tym w pozycji „Mitologia” J. Parandowskiego jak również na stronach Internetu. Jeden z uczniów kl. V a, Mateusz Gąsior pokusił się o wykonanie okazałego drzewa genealogicznego bogów greckich wraz z krótkimi informacjami o postaciach, które w przejrzysty sposób porządkowały wiedzę uczniów o wierzeniach starożytnych mieszkańców Hellady.

Poniżej prezentujemy najciekawsze portrety bóstw greckich. Wśród nich odnajdziemy: Artemidę, Hermesa, Hekate, Hadesa, Aresa, Zeusa, Nemezis, Posejdona, Apollina i oczywiście drzewo genealogiczne greckich bogów.

prace_mit2017_1.jpg - 93.82 KB

prace_mit2017_2.jpg - 103.34 KB

prace_mit2017_3.jpg - 104.37 KB

Ciekawym, wymagającym również pomysłowości, ale przed wszystkim pracy z tekstem utworu „Mitologia” J. Parandowskiego było stworzenie albumów prezentujących wybrane przez chętnych uczniów sylwetki, życiorysy i różne przygody bóstw greckich. Tutaj również technika, kompozycja i zawartość treściowa  prac była dowolna, w zależności od inwencji autorów. Powstały przepiękne albumy, wyeksponowane na  holu, które z zainteresowaniem przeglądali młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły. Oto zdjęcia niektórych z nich:

prace_mit2017_4.jpg - 84.91 KB

Innym zadaniem, które z kolei wymagało wykazania się nie tylko wyobraźnią, ale także sztuką pięknego pisania w wybranej formie wypowiedzi było zredagowanie mitu twórczego o powstaniu różnych zjawisk atmosferycznych jak deszcz, śnieg, mgła czy fala. Wszyscy uczniowie klas piątych zrealizowali to zadanie w formie pracy domowej na podsumowanie działu o mitach z j. polskiego, a najciekawsze opowiadania były prezentowane kolegom, następnie zaś wyeksponowane na szkolnej wystawce.

prace_mit2017_5.jpg - 75.69 KB

Mamy nadzieję, że wykonane przez uczniów prace, będące efektem ich aktywności w realizacji innowacji „W kręgu mitologii greckiej”, które zostały udokumentowane poprzez zdjęcia umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły, a także przekazane do biblioteki szkolnej, zostaną wykorzystane przez nauczycieli i uczniów w następnych latach przy realizacji tematyki mitologicznej na lekcjach.

Opracowanie:

nauczycielka j. polskiego, Jadwiga Kubicka

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!