Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Łączy nas pamięć

19 kwietnia 2018 roku przypadła 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało już po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona Ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK), Dawid Ogrodnik.

Ponad 1500 wolontariuszy wręczało w tym dniu na ulicach Warszawy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku było ich ponad 1000. Nasza szkoła również włączyła się do akcji, aby upamiętnić ten szczególny dzień.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Ewelina Ciślak
Justyna Nieć
Katarzyna Rusak-Szumilas

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!