Gminny Konkurs Ortograficzny o Mistrza Ortografii

Tradycją naszej szkoły stały się organizowane corocznie konkursy ortograficzne, do których zapraszamy uczniów drugiego etapu edukacyjnego z gminy Busko-Zdrój. Ideą konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i zastosować je w praktyce, a także skonfrontować swoją wiedzę w tym zakresie z wiedzą swoich rówieśników z innych szkół w naszym regionie. Formą sprawdzenia się na niwie ortografii jest dyktando, w którym roi się od pułapek, do jakich należą zwykle rzadziej używane wyrazy, wyjątki od reguł czy homonimy. Przyprawiają one nieraz uczniów o zawrót głowy, nie zraża ich to jednak do współzawodniczenia z innymi o tytuł „Mistrza ortografii”.

Ponieważ zainteresowanie konkursem i jego ideą jest duże, a nasze doświadczenia w jego organizacji sprawdzone, od dwóch lat przeprowadzamy zmagania ortograficzne w dwóch turach. Dla uczniów klas IV-V w dniu 5 marca konkurs poprowadziły nauczycielki: p. H. Mazur i p. J. Nieć, a dla uczniów klas VI-VIII w dniu 6 marca 2020 roku – p. E. Gunia i p. J. Kubicka. Taka organizacja pozwala nam przygotować dyktanda zróżnicowane pod względem trudności, co jest zrozumiałe ze względu na wiek uczestników.

Do konkursu przystąpiło łącznie 47 uczniów z 8 szkół z gminy Busko-Zdrój. Wyniki zostały ogłoszone w dniu eliminacji. Komisje konkursowe nagrodziły następujących uczestników, którzy najlepiej napisali dyktando.

Kategoria klas IV-V:

Amelia Lech - ZPO w Zbludowicach; opiekun - p. Barbara Siemieniec
Filip Kupiec - PSP nr 2 w Busku-Zdroju; opiekun - p. Jadwiga Kubicka
Zuzanna Nowak - PSP nr 1 w Busku-Zdroju; opiekun - p. Jadwiga Lewicka

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały komisje złożone z nauczycieli uczących w poszczególnych szkołach w składzie: M. Minior-Strach, J. Lewicka, G. Łucarz, B. Siemieniec, M. Gręda, B. Faryś i A. Piasecka oraz nauczycielki języka polskiego naszej szkoły, organizatorki przedsięwzięcia.

Na podsumowanie konkursu została zaproszona pani dyrektor Małgorzata Chrzanowska, która podziękowała nauczycielom za popularyzację wśród uczniów poprawnej pisowni stanowiącej dla wielu osób, także dorosłych, „piętę achillesową”. Nie kryła również zadowolenia, że tak liczna grupa dzieci przystąpiła do udziału w konkursie i poradziła sobie z dyktandem pełnym pułapek ortograficznych.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali w nagrodę dyplomy przygotowane przez nauczycielkę informatyki, panią M. Kałużę-Zwierz oraz książki ufundowane przez organizatorki konkursu. Spółdzielnia uczniowska „Zgoda”, prowadzona przez panią D. Nowak zadbała z kolei o słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli w nim uczestniczących. Uroczystość została uświetniona pamiątkowymi zdjęciami.

Wszystkim wygranym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Organizatorki konkursu: E. Gunia, J. Kubicka, H. Mazur, J. Nieć