Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

ARTETERAPIA SZANSA NA ROZWÓJ – zakończenie projektu

      Zakończył się projekt innowacji pedagogicznej pt. „Arteterapia szansą na rozwój”. Skierowany był on głównie do dzieci z dysfunkcjami, które są uczniami naszej szkoły.

 Koncepcja programu zakładała podejmowanie takich działań edukacyjnych, które umożliwiły dziecku z niepełnosprawnością, chociaż nie tylko, bo uczestnikami innowacji były też dzieci pełnosprawne, sięgnięcie w głąb siebie i wyrażenie swoich emocji, odczuć poprzez sztukę i komunikowanie się za pomocą sztuki z innymi. Obejmował również odbiór sztuki, ponieważ jednym z działań podjętych w ramach innowacji była wycieczka do Filharmonii Świętokrzyskiej na spektakl muzyczny. Było to dla dzieci pierwsze spotkanie z tego rodzaju miejscem, ale wywołało w nich bardzo wiele pozytywnych wrażeń. Zajęcia miały na celu również aspekt terapeutyczny, gdzie za pomocą sztuki dzieci mogły rozładować nadmierne napięcie emocjonalne, a dzieci autystyczne trudnych emocji mają niestety dużo, jak również zawierały w sobie czynnik relaksacyjny i rewalidacyjny dający możliwość wyciszenia się i odprężenia. Na bardzo interesujące warsztaty chemiczne zaprosiła nas Pani Paulina, nasza pani od chemii. Pokazała dzieciom jak można za pomocą różnych odczynników chemicznych mieszać kolory i jaka piękna powstaje z nich tęcza.

Celem innowacji było wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci poprzez zajęcia artystyczne i kontakt ze sztuką. Działania jakie zostały podjęte podczas zajęć dawały dzieciom bardzo wiele radości i satysfakcji. Wykonane przez nich prace to małe dzieła sztuki, w które wkładały całe swoje serce. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci uczyć kontaktu ze sztuką i uczyć je wyrażać swoje emocje za pomocą sztuki, a szczególnie nasze dzieci z dysfunkcjami, które niestety nie zawsze potrafią się komunikować za pomocą słów. Jednak pięknie potrafią wyrazić słowa za pomocą sztuki. Czego dowodem są ich prace.

Anna Wilk, Agnieszka Zawalska, Dorota Mrożek, Iwona Jaroń

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!