Arteterapia

„Arteterapia – szansą na rozwój”

Jesteśmy szkołą, której uczniami są dzieci z różnymi deficytami i potrzebami. Posiadamy bogatą ofertę kół zainteresowań, które skierowane są głównie do ucznia zdolnego.

Program „Arteterapia – szansą na rozwój” został opracowany w odpowiedzi na potrzeby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy są uczniami naszej szkoły. Celem innowacji pedagogicznej jest wszechstronne wspomaganie rozwoju tych uczniów poprzez zajęcia z arteterapii.

Program adresowany jest do dzieci na I etapie edukacyjnym. Zajęcia odbywać się będą w czasie roku szkolnego 2019/2020 podczas lekcji w klasach 0-III. Realizatorami programu będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Koncepcja programu zakłada realizację takich działań edukacyjnych, które będą dla ucznia atrakcyjne w treści i formach, pozwolą mu wchodzić w różne role, rozwijać wyobraźnię. Sztuka jest zapisem ludzkich uczuć, zarówno tych najbardziej radosnych, jak również smutnych. Wychowanie przez sztukę pozwala poznawać świat wszystkimi zmysłami – dotykiem, słuchem, wzrokiem, węchem. Szczególnie ważna jest dla osób niepełnosprawnych, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, które w sposób artystyczny starają się wyrazić to, czego nie potrafią zakomunikować słowem.

Innowacja polega na prowadzeniu zajęć, w ramach których realizowana jest innowacja:

• plastykoterapia – czyli terapia za pomocą sztuk plastycznych;
  • choreoterapia – czyli terapia tańcem, ruchem;
  • muzykoterapia – podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk, muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji;
  • teatroterapia – w tej odmianie arteterapii wykorzystywany jest teatr. Najbardziej znaną formą terapii, mającą swe źródła w teatrze jest psychodrama. Inne to np. pantomima czy terapia ruchem;
  • zajęciach artystycznych, wyjazdach do filharmonii i teatru, oraz zorganizowaniu wystawy plastycznej.

Działania mające na celu poddanie uczniów zajęciom twórczym wyrabia w nich pożądane cechy osobowości oraz pobudza kształtowanie i rozwijanie uzdolnień, mających urzeczywistnić ich zamierzenia i pragnienia.

Dzięki tym zajęciom dzieci poczują się ważne, wykażą się twórczą postawą, a także wzrośnie ich motywacja i samoocena. Prace uczniów będą mieć charakter twórczy i będą ekspresją własnych uczuć, postaw i wartości.

Autorki innowacji pedagogicznej:
Anna Wilk, Iwona Jaroń, Agnieszka Zawalska, Dorota Mrożek

Świąteczne warsztaty plastyczne

W ramach innowacji pedagogicznej „Arteterapia szansą na rozwój” w tym szczególnym przedświątecznym czasie, w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty plastyczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Dzieci wykonywały różne prace plastyczne, dowolnymi technikami według własnych pomysłów pod okiem swoich nauczycieli wspierających. Powstały piękne kartki świąteczne, ozdoby z masy solnej, choinka z papieru czy plasteliny, bombka ozdabiana sznurkiem. Dla dzieci było to wielkie wydarzenie, ponieważ w tym szczególnym czasie, kiedy każdy z nas potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, mogły się spotkać, wspólnie pracować i pobyć trochę w swoim towarzystwie.

Radość dzieci była wielka. Podczas warsztatów z wielkim zaangażowaniem tworzyły swoje małe dzieła.

Agnieszka Zawalska
Monika Kopeć