Ptaki dostarczają nam to, czego nie może zapewnić żadna roślina – ruch i pełnię życia. Wypełniają nasz świat śpiewem, którego nie jest w stanie zastąpić żadna inna muzyka. Pomagają też ludziom w zwalczaniu szkodliwych owadów. Warto więc zaprosić ptaki do bytowania lub nawet do zakładania gniazd w naszych ogrodach.

ptaki2019_1.jpg - 60.72 KB

Niestety zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Pod okrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten trudny czas pracownicy PSB Mrówka wraz z uczniami klasy VIE przeprowadzili dla najmłodszych uczniów naszej szkoły akcję informacyjną.

ptaki2019_3.jpg - 55.42 KB

ptaki2019_2.jpg - 83.63 KB

Przybyłych gości powitaliśmy piosenką „Kochajmy ptaki”. Łatwe słowa i wpadająca w ucho melodia wciągnęła pierwszoklasistów do wspólnego śpiewania.

ptaki2019_4.jpg - 49.78 KB

W dalszej części spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak ptaki przygotowują się do przetrwania zimy? Dlaczego ptaki odlatują na zimę? W jakich kombinacjach odlatują?

ptaki2019_5.jpg - 68.59 KB

Poznali też gatunki ptaków, które zimę spędzają w naszym kraju: grubodzioby, gile, trznadle, kowaliki, sikory, wróble i mazurki. Dowiedzieli się, czym je dokarmiać.

ptaki2019_6.jpg - 60.39 KB

Pamiętajmy! Jeżeli chcemy prawidłowo dokarmiać ptaki należy poznać ich przyzwyczajenia i przestrzegać pewnych zasad:

• Ptaki dokarmiamy (poimy i karmimy) tylko wtedy, gdy zima jest śnieżna i mroźna.
  • Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu, więc jeśli już zaczynamy je dokarmiać, powinniśmy to robić regularnie przez całą zimę!
  • Karma musi być świeża i czysta.
  • Karmniki należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty.
  • W karmniku należy utrzymywać czystość.

MRÓWKA przyszła do naszej szkoły z prezentami. Wszystkie dzieci dostały broszury informacyjne o tym, czym dokarmiać ptaki, mieszankę nasion, a na ręce pani Wioletty Kumor przekazała piękny karmnik. Teraz wybierzemy dla niego odpowiednie miejsce i wraz z nadejściem mrozów rozpoczniemy dokarmianie.

ptaki2019_7.jpg - 88.61 KB

Wioletta Kumor