Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Busku-Zdroju po raz kolejny zaprosiła uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych powiatu buskiego do udziału w VII edycji Powiatowego Konkursu Mitologicznego, który organizuje pod honorowym patronatem Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju.

W bieżącym roku szkolnym Konkurs ten został wpisany w ramy innowacji pedagogicznej pt. „W kręgu mitologii greckiej”, która jest realizowana przez nauczycielki języka polskiego, p. J. Kubicką, p. E. Gunię i p. J. Nieć na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach pozalekcyjnych z uczniami klas piątych i szóstych.

Różnorodne działania ujęte w programie innowacji posłużyły kształtowaniu u uczniów postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz otwartości wobec nich. Były okazją do poznania znaczenia mitologii dla ludzi antyku oraz uświadomienia sobie jej obecności we współczesnej sztuce i języku, a także do odkrywania i zaprezentowania przez naszych wychowanków ich możliwości intelektualnych, talentów i umiejętności artystycznych. Uczestniczyli bowiem w konkursie wiedzy i dyktandzie o mitach, wcielali się w greckie postacie, recytowali wiersze inspirowane mitologią, tworzyli role w spektaklu, wykonywali prace plastyczne i prezentacje multimedialne przedstawiające greckich bogów i realizowali wiele innych działań, których efekty dokumentowaliśmy na stronie internetowej naszej szkoły.

Przedsięwzięcie to połączyło uczniów naszej szkoły we wspólnej zabawie i pracy, zaś międzyszkolne konkursy mitologiczne na etapie gminnym oraz powiatowym stanowią uwieńczenie naszego wspólnego zaangażowania, a ponadto pozwalają dzielić się z innymi szkołami swoimi osiągnięciami i pozytywnymi doświadczeniami w realizacji projektów edukacyjno-wychowawczych.

Finał Powiatowego Konkursu Mitologicznego miał miejsce dnia 25 maja 2017 roku w SP nr 2 w Busku-Zdroju. Honory gospodyni tegorocznego konkursu pełniła pani Jadwiga Kubicka, która serdecznie powitała uczestników konkursu oraz ich opiekunów, po czym podkreśliła rangę konkursu i przedstawiła program uroczystości.

olimp2017_1.JPG - 128.03 KB

Następnie zabrał głos dyrektor placówki, pan Dariusz Kumor, wyrażając swoje zadowolenie z realizacji przedsięwzięcia, które promuje naszą szkołę w środowisku lokalnym i zachęca uczniów do zdrowej rywalizacji w różnych dziedzinach, po czym życzył wszystkim jak najlepszego wyniku.

olimp2017_2.JPG - 118.12 KB

Aby wprowadzić uczestników konkursu w klimat kultury basenu Morza Śródziemnego, uczniowie klasy piątej „a” przedstawili, przygotowany pod opieką p. J. Kubickiej, spektakl pt. „W kręgu greckich bóstw”, który przypomniał widzom niektóre mityczne postacie i ich losy, poczynając od opowieści o Demeter i jej córce Korze porwanej przez Hadesa, poprzez rządy Zeusa, dzieje Prometeusza, a kończąc na perypetiach Syzyfa, który naraził się bogom Olimpu i srogą poniósł za to karę.

olimp2017_3.jpg - 97.56 KB

olimp2017_4.jpg - 90.58 KB

Dla stworzenia odpowiedniego nastroju i uwiarygodnienia przedstawianych zdarzeń wprowadzono narratora, który, śledząc dramatyczne historie bohaterów sztuki, przekazuje słuchaczom ważne przesłanie, że nie można kierować się w życiu chytrością, podstępem i wszelką niecnotą, bo zawsze przyjdzie kryska na Matyska jak w przypadku niektórych prezentowanych bohaterów mitów.

olimp2017_5.jpg - 94.97 KB

olimp2017_6.jpg - 97.68 KB

Przedstawienie wzbudziło wśród widzów ogromne zainteresowanie. Młodociani aktorzy sugestywnie odtworzyli grane przez siebie sylwetki greckich bóstw i herosów, a ponadto zachwycili antycznymi strojami i ciekawą scenografią, co pozwoliło widzom powędrować wraz z nimi w czasie i przestrzeni do starożytnej Grecji. Odpowiedni nastrój w przedstawieniu tworzyła również grecka muzyka z zorbą na czele, która porwała widownię w swe gorące rytmy.

olimp2017_7.jpg - 91.79 KB

Po przedstawieniu uczestnicy konkursu zmierzyli się z pisemnym testem, który w tym roku przygotowała nauczycielka j. polskiego p. J. Nieć. Do powiatowego etapu konkursu przystąpiło 21 uczestników z 12 szkół powiatu buskiego. Test trwał 60 min. Należało się wykazać znajomością postaci mitologicznych oraz wojny trojańskiej. Uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte i krótkiej odpowiedzi oraz krzyżówkę.

olimp2017_8.jpg - 80.87 KB

Laureaci Powiatowego Konkursu Mitologicznego - powiat buski

GMINY: Busko-Zdrój, Pacanów, Nowy Korczyn, Gnojno

Lp. Imię i nazwisko ucznia Miejsce Nazwa szkoły, miejscowość Imię i nazwisko nauczyciela
1. Adrianna Mazur I PSP w Nowym Korczynie Barbara Bonar
2. Piotr Sobowski II SP nr 3 w Busku-Zdroju Ewa Augustowska
3. Krzysztof Naporowski II PSP w Nowym Korczynie Barbara Bonar
4. Anna Lelas III SP w Gnojnie Barbara Markowska
5. Alicja Miśta III ZPO nr 1 w Busku-Zdroju Marzena Noga
6. Oliwier Pakuła III PSP w Nowym Korczynie Barbara Bonar
7. Paweł Jasiak III PSP w Nowym Korczynie Barbara Bonar
8. Kamil Kumor IV SP nr 2 w Busku-Zdroju Jadwiga Kubicka
9. Olaf Piotrowski IV PSP w Nowym Korczynie Barbara Bonar
10. Natalia Kolarz IV SP nr 3 w Busku-Zdroju Ewa Augustowska
11. Jakub Górniak IV ZPO w Zbludowicach Barbara Siemieniec

Zadowolone miny uczestników konkursu po ukończeniu pracy świadczyły o tym, że tematyka zadań ich nie zaskoczyła i że byli dobrze przygotowani do rywalizacji. W przerwie, kiedy komisja oceniała prace, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na poczęstunek na salę gimnastyczną, gdzie następnie podsumowano wyniki konkursu i wyłoniono laureatów. Zwycięzcy otrzymali od organizatorek konkursu w SP nr 2 – p. J. Kubickiej i p. E. Guni – atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez Samorząd Szkolny oraz dyplomy uznania.

olimp2017_9.jpg - 84.28 KB

Podsumowując, dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie konkursem i doskonałe opanowanie wymaganych wiadomości. Laureatom oraz ich opiekunom gratulujemy sukcesów, a wszystkich serdecznie zapraszamy do spotkania z kulturą antyku za rok.

Jadwiga Kubicka
maj 2017

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!