Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Ludowe inspiracje w sztuce użytkowej

Znowu w szkole zrobiło się gwarno i kolorowo. Po wielu miesiącach wreszcie jesteśmy razem i cieszymy się swoją obecnością. Aby ten czas spotkań i zbliżającego się końca roku szkolnego umilić, członkowie koła polonistyczno-regionalnego przygotowali krótki program w związku z podsumowaniem pierwszej części projektu edukacyjnego pt. „Co nam w duszy gra”. Jego celem jest utrwalenie dorobku kulturowego naszego regionu i zachęcenie do nowego zastosowania w życiu elementów folklorystycznych, które są nie tylko modne, ale i inspirujące.

Konferansjerzy spotkania

Na początku wtorkowego spotkania prezenterzy – Magda i Adam – przedstawili w ogólnym zarysie różne dziedziny naszego życia, w których można odnaleźć ludowe inspiracje.

Propozycja ubioru dla chłopców

Zaproszeni uczniowie mieli też okazję podziwiania przepięknych strojów regionalnych, mianowicie kobiecego i męskiego stroju Krakowiaków Wschodnich oraz żeńskiego stroju buskiego.

Wiktoria prezentuje krakowski strój kobiecy

Omówiono poszczególne elementy tych ubiorów, a uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, co to jest szalinówka, kierezja czy smycka. Ci, którzy uważnie słuchali, wzięli udział w krótkim quizie z nagrodami.

Natalia zapoznaje uczniów ze strojem buskim

Następnie, aby pokazać kreatywność naszych uczniów, przygotowano pokaz mody.

Komplet z chusty i spódnicy

Wszystkie prezentowane przez modeli i modelki stroje zawierały różne elementy ludowe: wstążki, wełniane pasy, kaszmirowe spódnice, wielobarwne chusty. Pokazano, w jaki sposób można bawić się modą i tworzyć nietuzinkowe kreacje wyrażające naszą osobowość i tożsamość.

Dwie spódniczki w nowej odsłonie

Przy dźwiękach muzyki takich zespołów jak Enej, Zakopower, Brathanki, Golec uOrkiestra przewijały się po wybiegu kolorowe ptaki, czyli nasi modele i modelki. Było głośno, radośnie i… inspirująco.

Uczestnicy pokazu na wybiegu

A może ktoś w czasie wakacji stanie się projektantem własnych strojów? Może inaczej spojrzymy na ludowość, bo przecież nie musi być ona przaśna, ale piękna, kolorowa i wesoła?

Koło polonistyczno-regionalne

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!