Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Bezpieczny dom

24 stycznia 2017 roku uczniowie z klasy integracyjnej III c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Powiatowej Komendy PSP w Busku-Zdroju.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Zajęcia odbyły się w sali edukacyjnej „Ognik”, która powstała w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”. Na początku wszyscy ubrani w specjalnie przygotowane mundury strażackie i hełmy udali się do sali multimedialnej. Tam uczniowie obejrzeli prezentację ukazującą zagrożenia, z którymi można się spotkać w domu lub mieszkaniu.

Cała ścieżka edukacyjna „Bezpieczny dom” obejmuje pomieszczenia, które zostały zaadoptowane na typowe mieszkanie. Wygospodarowano: łazienkę, kuchnię, pokój dzienny i kotłownię. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także sprawdziły jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar. Zaprezentowano również uczestnikom szkolenia, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z pomieszczenia objętego dużym zadymieniem. Oczywiście wszystkie ćwiczenia praktyczne wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych dla dzieci. To było niesamowite przeżycie. Były też upominki od strażaków.  

Następnie wszyscy udali się do garażu, gdzie pod czujnym okiem instruktorów, każdy mógł zapoznać się z wyposażeniem wozów bojowych, poznać ich przeznaczenie, od uniwersalnych do wysoce specjalistycznych. Między innymi dowiedzieli się co to jest prądownica wysoko i niskociśnieniowa, ile wody mieści się w wozie oraz jaka jest maksymalna długość węża strażackiego. W ciągłej gotowości bojowej utrzymywanych jest pięć jednostek głównych. Od małych wozów bojowych poprzez średnie uniwersalne, aż do ważącego ponad trzydzieści ton pojazdu typu Mega City mogącego zrobić prawie wszystko. Dużą atrakcją była amfibia Wydra. Jedna z dwóch takich w Polsce! Sporym zainteresowaniem cieszył się też nietonący pojazd czterokołowy typu quad.

Myślę, że zajęcia te zapiszą się w pamięci uczniów i w przyszłości zaowocują poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku, gdy rzeczywiście przyjdzie zmierzyć im się z prawdziwym zagrożeniem. Na zakończenie szkolenia uczniowie otrzymali Certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

Dziękujemy instruktorom Komendy Powiatowej PSP w Busku-Zdroju, a szczególnie aspirantowi Panu Dawidowi Kucowi i ogniomistrzowi Panu Sebastianowi Farmasowi za zaproszenie i ciekawe zajęcia. Życzymy sukcesów w dalszej pracy zawodowej.

Uczniowie klasy III c z SP2 w Busku-Zdroju wraz z opiekunami
styczeń 2017

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!