Projekt klasy 3b i 3c pt. „Jesień wokół nas”

Choć jesień nie wszystkim kojarzy się dobrze, to jednak jest to jedna z piękniejszych pór roku. Na drzewach pojawiają się kolorowe liście, a ciepłe promienie słonecznie ogrzewają leniwe popołudnia. Spacery po parku czy po lesie nabierają zupełnie nowych barw. Właśnie tak jesień widziało wielu znanych poetów, którzy chętnie pisali o tej porze roku” – tymi słowami powitał zgromadzonych gości i uczniów Oliwier Więcek – konferansjer uroczystości. Uczniowie oraz zaproszeni goście wysłuchali najpiękniejszych wierszy o jesieni dla dzieci i nie tylko.

Uczniowie klasy 3 b na jesiennym spacerze

Uczniowie klasy 3 c na jesiennym spacerze

Uczniowie klasy 3b i 3c brali udział w projekcie pt. „Jesień wokół nas”, w skład którego wchodziło kilka działań edukacyjnych:

• Jesienny spacer (szukanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i darów jesieni).
  • Przygotowanie zielników z zasuszonymi roślinami i liśćmi.
  • Wykonywanie przez uczniów i nauczycieli pomocy dydaktycznych do dekoracji klasy (chusta animacyjna z napisem konkurs recytatorski „Wiersze o jesieni”, plakat z rysunkiem „Pani Jesień”, zielniki, drzewo jesienne, kącik z darami jesieni - warzywa/owoce/szyszki/kasztany/liście/mech/worki jutowe, girlandy z szyszkami, grzybami i liśćmi).
  • Przygotowanie przez rodziców strojów dla dzieci.
  • Nauka piosenki pt. „Jesienny kujawiaczek”, przygotowanie choreografii i akompaniamentu do utworu.
  • Konkurs plastyczny pt. „Kolory jesieni” (z wykorzystaniem różnych technik plastycznych).
  • Konkurs recytatorski pt. „Wiersze o jesieni” (wiersze znanych poetów o tematyce jesiennej).
  • Wybór „Króla i Królowej Jesieni” (konkurs na najładniejsze przebranie jesienne).
  • Integracja międzyklasowa i włączenie do projektu dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

Uczniowie chwilę przed śpiewaniem piosenki

Film przedstawiający wykonanie piosenki "Jesienny kujawiaczek"

Jesienna dekoracja klasy

Film przedstawiający dekorację klasy

26.11.2021 r. uczniowie klasy 3b i 3c wzięli udział w konkursie recytatorskim pt. „Wiersze o jesieni”. Utwory oceniało jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Chrzanowska, pani Justyna Nieć, pani Edyta Lichota i pani Anna Kolarz.

Dziewczynki i chłopcy podczas konkursu

Komisja oceniająca recytacje dzieci i upominki od dzieci dla jury

Podczas recytacji zwracano uwagę na: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretacje wierszy, wyrazistość, nastrój, modulację głosu i adekwatne przebranie. Jury nagrodziło następujące osoby:

1. miejsce: Julia Suwara kl. III b

1. miejsce: Maria Krzemińska kl. III c

2. miejsce: Oliwier Więcek kl. III b

2. miejsce: Julia Marzec kl. III c

3. miejsce: Wiktoria Garecka kl. III b

3. miejsce: Mariam Sztafrowska kl. III c

26 listopada odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Kolory jesieni”. Jury w składzie: pani Monika Kopeć, pani Renata Seremak, pani Anna Wesołowska, pani Anna Wójcik przyznało następujące miejsca:

1. miejsce: Wiktoria Garecka kl. III b

1. miejsce: Lena Krawczyk kl. III c

2. miejsce: Aleksandra Miłek kl. III b

2. miejsce: Nikola Kopeć kl. III c

3. miejsce: Leon Złotnik kl. III b

3. miejsce: Adam Renda kl. III c

Wyróżnienia otrzymali: Nikola Kwiecień kl. III b, Mariam Sztafrowska kl. III c

W konkursie plastycznym na pracę przestrzenną kolejne miejsca otrzymali:

1. miejsce: Julia Marzec kl. III c

2. miejsce: Alan Szymański kl. III b

3. miejsce: Oliwier Więcek kl. III b, Jakub Durnaś kl. III c

Lena i Wiktoria odbierają dyplom za konkurs plastyczny

Dzieci z kl. 3b i 3c przy galerii swoich prac

Tego samego dnia jury nagrodziło uczniów za stroje związane z tematyką jesieni, np. pani/pan Jesień, bocian, jeż, muchomor, borowik, biedronka, drzewa, sowa, nietoperz, wiewiórka.

Miejsca w kategorii najlepszy strój otrzymały uczennice:

Wiktoria Garecka (pani Jesień) kl. III b

Maria Krzemińska (pani Jesień) kl. III c

Miejsca w kategorii uczniów za strój otrzymali:

Alan Szymański (pan Jesień) kl. III b

Jakub Kaputa (jeż) kl. III c

Zwycięzcy w konkursie na najlepsze stroje, a także Pan i Panie Jesień

Pani dyrektor wręczyła dzieciom: dyplomy, nagrody książkowe, opaski odblaskowe i słodki upominek.

Pani dyrektor wręcza nagrody książkowe Mariam i Oliwierowi

Na pamiątkę tej uroczystości jury otrzymało przygotowane przez klasę 3b i 3c liście z dedykacjami pochodzącymi ze znanych utworów muzycznych np. Czesława Niemena, Anny Jantar, Czerwonych Gitar.

Uczniowie wykazali się aktywnością w różnych dziedzinach, chętnie włączyli się do realizacji zadań przewidzianych w projekcie, w przyszłości chcą pracować i uczyć się korzystając z tej metody pracy.

Metoda projektu daje możliwość integracji międzyklasowej i współpracy z rodzicami.

Przygotowały:
Anna Wójcik