Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Społeczno-edukacyjna akcja „Żonkil”

Po raz kolejny nasza szkoła przyłącza się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Z tej okazji w klasach starszych IV, V, VII i VIII została przeprowadzona pogadanka na temat minionych wydarzeń. Po raz pierwszy udział w tej akcji mogły wziąć klasy I-III. Dzięki odpowiednio przygotowanym materiałom dzieci poznały historię żydów walczących w powstaniu.

W ramach akcji z dziećmi została przeprowadzona pogadanka o tym, co się wydarzyło 19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim. Wydarzenia, które miały tam miejsce były sprzeciwem przeciwko decyzji Hitlera o zlikwidowaniu getta, który był domem dla ludności żydowskiej. Była to bardzo nierówna walka jednak miała ona wielki sens walki o życie, honor i godność. Najbardziej zapamiętanymi przywódcami powstania byli Mordechaj Anielewicz, który zginął podczas walki i Marek Edelman, który przeżył powstanie w getcie warszawskim i o tamtych wydarzeniach opowiada w książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Akcja „Żonkil” to jego inicjatywa, gdyż on każdego roku w rocznicę wydarzeń w getcie składał żółte kwiaty pod pomnikiem poległych powstańców. I tak co roku, aż do swojej śmierci. Tegoroczna akcja „Żonkil” to 9. edycja tego przedsięwzięcia, organizowana przez Muzeum Polin. Dzięki udziałowi w akcji uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Historia z pewnej ulicy” Hanny Bednarek. Opowiadanie przedstawia piękną historię przyjaźni ludzi mieszkających na ulicy Magnoliowej, do momentu nadejścia wojny. Kiedy przychodzi wojna, wtedy okazuje się tak naprawdę, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Opowiadanie, podobało się dzieciom, były bardzo poruszone siłą przyjaźni i odwagi mieszkańców. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Przyjaźń dzieci z ulicy Magnolii” oraz żonkile, na znak solidarności z wydarzeniami z tamtych lat.

Anna Wilk

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!