Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Palma Wielkanocna klasy 1A nagrodzona!

W związku z ogłoszonym przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury konkursem na wykonanie Palmy Wielkanocnej, klasa 1A podjęła się tego zadania. Wspólnie opracowaliśmy jej projekt oraz omówiliśmy etapy prac. Postanowiliśmy, że będzie to praca zespołowa, w której wezmą udział zarówno uczniowie z wychowawcą, jak również rodzice. Podczas lekcji w klasie wykonaliśmy kwiaty z bibuły. Dodatkowe kwiaty uczniowie wykonali z rodzicami w domu. Do szkoły uczniowie przynieśli również bazie i bukszpan jako niezbędne elementy przygotowywanej palmy.

Palma wielkanocna nawiązuje do tradycji i religii - to liśćmi palmowymi tłum witał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroniła przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu, uchroni też plony przed niepogodą. Palma wielkanocna powinna być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia.

Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami, ale także bukszpan, suszone kwiaty, kłosy traw. Palmę można przyozdobić bibułą i krepiną, a nawet wstążkami i tasiemkami. Dolna część palmy powinna być obwinięta bibułą. Palmy nie wolno wyrzucić po świętach wielkanocnych, bo może to sprowadzić rychłe nieszczęście na domowników. Jeśli nie jest już potrzebna, powinna być spalona.

Bardzo się cieszymy z przyznanego wyróżnienia oraz wspólnie spędzonego czasu przy wykonaniu naszego dzieła.

Zachęcamy do zapoznania się z wirtualną wystawą prac: https://www.bsck.busko.pl/427-konkurs-na-palme-rozstrzygniety.html

Iwona Jaroń
Marta Karpowicz

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!