Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Najlepsze prezenty ukryte są w sercach

„Jedna chwila radości rozprasza sto trosk”
przysłowie chińskie

Zbliża się magiczny czas, czas miłości, bliskości, serdecznych życzeń. Te święta jednak będą inne. Pandemia zmusza nas do ograniczenia kontaktów w trosce o zdrowie nas wszystkich. Jednak wielu ludzi w tym szczególnym okresie potrzebuje naszego wsparcia – osoby chore, samotne i te w podeszłym wieku.

Nie zapominajmy o nich. Jeśli możemy coś dla nich zrobić i rozjaśnić „straszliwe ciemności nagromadzone nad światem” – zróbmy to i nie odkładajmy tego na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ważne jest tu i teraz, a jeden uśmiech więcej znaczy niż sto słów. A ponieważ najlepsze prezenty ukryte są w sercach, dlatego nauczycielki – realizatorki programu regionalnego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju, panie: Alicja Zdziarska, Halina Mazur i Ewa Gunia postanowiły w tym roku wywołać uśmiech na twarzach pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Zborowie. Jest to trudny czas dla nich, gdyż nie mogą się spotkać z bliskimi, nie ma wyjazdów turystycznych.

Dom Pomocy Społecznej w Zborowie ma długoletnią tradycję. W latach 1957-2007 mieścił się w Pałacu Zborowskich, a od stycznia 2007 roku w nowo wybudowanym budynku. W ośrodku są również lokale aktywizujące dla osób, które ze względu na trudną sytuacją życiową, niepełnosprawność, wiek potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu, ale nie wymagają całodobowej opieki. Dom przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Nasza szkoła szczyci się tym, że wspiera uczniów niepełnosprawnych, a my, jako nauczyciele, doskonale rozumiemy potrzeby i zachowanie takich osób. Ważne dla nas jest rozwijanie życzliwości i uśmiech. Aby choć na chwilę pensjonariusze zapomnieli o niezbyt przyjaznej rzeczywistości, postanowiliśmy wprowadzić ich w radosny, świąteczny nastrój. Co najbardziej tworzy świąteczny klimat? Oczywiście dekoracje. Z zapałem przygotowywano bożonarodzeniowe stroiki już od początku listopada. Były to szyszkowe choinki z mieniącymi się różnymi barwami światełkami, aniołki, zielone stroiki z błyszczącymi bombkami. Z tak przygotowanymi własnoręcznie prezentami udaliśmy się pod przewodnictwem Dyrektora naszej szkoły p. Dariusza Kumora do Domu Opieki Społecznej w Zborowie. Rolę gospodarza pełniła dyrektorka placówki pani Jolanta Kałucka, która serdecznie nas przyjęła, przedstawiła krótko zarys działalności ośrodka oraz uświadomiła, jak ważne dla poczucia pensjonariuszy jest zainteresowanie ich sprawami oraz radość jaką im sprawiliśmy. Nasze ozdoby trafiły do pokoi i wspólnej przestrzeni, aby stworzyć namiastkę bożonarodzeniowej magii.

Omówiliśmy także zasady dalszej współpracy członków i opiekunów koła regionalnego (o ile unormuje się sytuacja epidemiologiczna). Za włożony trud i zaangażowanie oraz pomoc potrzebującym Dyrektor Szkoły oraz realizatorki akcji otrzymali piękne podziękowania w formie dyplomu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne spotkania w większym gronie.

Realizatorki programu regionalnego
w PSP nr 2 w Busku-Zdroju

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!