Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Klasa II a w Centrum Naukowym Leoanardo da Vinci

17 września 2019 r. wyruszyliśmy na wyprawę do świata nauki. Odwiedziliśmy wspaniałe Centum Leonardo da Vinci.

Nasza przygoda rozpoczęła się warsztatami pt. „O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”. Wykonywane przez nas doświadczenia pozwoliły nam poznać zjawisko dyfuzji. Emocje były ogromne, szczególnie na zakończenie warsztatów, kiedy w szklankach ze szkłem wodnym, do których dosypaliśmy dwie różne substancje, pojawiły się chemiczne ogrody.

Następnie rozpoczęło się dwugodzinne zwiedzanie wystaw o charakterze multimedialno-mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. Zużyliśmy przy tym ogromne ilości naszej niespożytej energii, ale nie mieliśmy ochoty opuszczać tego ciekawego miejsca.

centrum2019_1.jpg - 62.04 KB

centrum2019_2.jpg - 74.85 KB

centrum2019_3.jpg - 90.54 KB

centrum2019_4.jpg - 84.49 KB

Jednak czekał na nas jeszcze wzniesiony na początku XVII wieku przez Starostę chęcińskiego, Jana Branickiego herbu Gryf, dwór obronny z bramą w kształcie łuku triumfalnego, przygotowaną na powitanie zwycięskiego króla Jana III Sobieskiego. Dwór rozbudowano, dodając oficynę i przekształcając siedzibę obronną na reprezentacyjny pałac, najprawdopodobniej według projektów słynnego architekta Tylmana z Gameren, który był m.in. architektem królewskim Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Tu otoczyła nas cisza i spokój minionych wieków, zamknięte w pięknych komnatach z drewnianymi stropami i husarskich zbrojach. Z balkonu podziwialiśmy ogród, z rzeźbami przedstawiającymi cztery pory roku. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści przewodnika i z żalem opuściliśmy to niezwykłe miejsce, postanawiając jeszcze tu wrócić.

centrum2019_5.jpg - 85.15 KB

centrum2019_6.jpg - 95.44 KB

Dorota Mrożek

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!