Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Las niejedno ma imię

W poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy III a i VI a oraz zwycięzcy konkursu plastycznego pt. „Las niejedno ma imię” wraz z wychowawczyniami wybrali się na wiosenną wycieczkę do lasu w Brześciu – Nadleśnictwo Pińczów.

To już kolejna wyprawa w ramach współpracy z Kołem Łowieckim Nr 2 im. Św. Huberta w Pińczowie. Podczas wcześniejszych spotkań uczniowie naszej szkoły wykonali i ustawili w lesie paśnik dla saren, danieli i jeleni, poznawali zależności pomiędzy zdrowiem człowieka, a wypoczynkiem na łonie natury, dowiedzieli się, na czym polega praca myśliwego, poznawali tropy i ślady bytowania mieszkańców lasu, rozpoznawali drzewa oraz uczyli się jak należy je sadzić.

Tym razem w wiosennej odsłonie leśnych kniei uczyliśmy się o niebezpieczeństwach, na jakie możemy się natknąć w lasach. Uczniów powitali inicjatorzy wyprawy: dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Dariusz Kumor oraz prezes Koła Łowieckiego nr 2 im Św. Huberta pan Marcin Cieśla, który przedstawił program wycieczki. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie Szkół Podstawowych w Brześciu i Włoszczowicach.

las2019_1.jpg - 79.98 KB

Wybierając się do lasu, trzeba pamiętać, że wchodzimy w środowisko, które dla mieszczucha niesie sporo zagrożeń związanych choćby ze specyfiką panujących tu warunków klimatycznych i terenowych. Czynniki te często decydują o bezpieczeństwie ludzi.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali prelekcji przedstawicieli Państwowej Straży Łowieckiej w Kielcach i Nadleśnictwa Pińczów o zagrożeniach czyhających na turystów w lasach. Należy wiedzieć, że w lesie można spotkać dzikie zwierzęta, które nie są oswojone i mogą być dla nas niebezpieczne (np. jadowita żmija zygzakowata, samica broniąca swoich młodych, zwierzę zarażone wścieklizną). Nie wolno wchodzić do lasu, gdzie prowadzona jest wycinka drzew. Zaleca się używanie podczas spacerów w lesie preparatów odstraszających komary, kleszcze. Zabezpieczy to nas przed ukąszeniami i możliwością zakażenia się chorobami takimi jak np. borelioza.

las2019_2.jpg - 80.61 KB

Podczas dłuższych spacerów po nieznanym lesie można się zgubić. O to dość łatwo, przecież w lesie nie ma ulic z nazwiskami sławnych Polaków, a poza tym każdy leśny dukt jest niemal identyczny. Te same kolumny drzew po obu stronach każdej ścieżki mogą sprawiać wrażenie, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Dlatego można na swoim telefonie zainstalować bezpłatna aplikację i las przed nami nie będzie miał tajemnic.

W dalszej części prelekcji dowiedzieliśmy się, że las to wielka spiżarnia. Nasi przodkowie potrafili przeżyć w lesie długie dni. Ale zbierać i zjadać można tylko takie owoce, które znamy: maliny, jeżyny, poziomki, jagody.

Wreszcie przyszedł czas rozstrzygnięcia konkursu plastycznego. Uczniowie przygotowali prace indywidualnie o wybranym typie lasu. W Polsce ze względu na skład gatunkowy i wilgotność wyróżnia się kilka typów lasów liściastych:

 • Grąd – żyzny las wielogatunkowy z dębem, grabem i klonem.
 • Łęg – las występujący nad wodą, okresowo zalewany. Dominują olsza, wierzba, topola, jesion.
 • Ols – zwany też olszyną, występuje na bagnach. Główne drzewa to olsza oraz jesion i świerk.
 • Buczyna – las z dużym udziałem buka.
 • Bór mieszany – rośnie tam głównie dąb i sosna z domieszką drzew liściastych.

Ze względu na dominujący gatunek lasy iglaste można podzielić na:

 • Lasy sosnowe suche – rosną na suchych glebach, a dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna, w runie natomiast mchy i porosty.
 • Lasy sosnowe świeże – występują na dość wilgotnych glebach, w runie spotkać można wrzosy, borówki, jagody czarne; czasem rosną drzewa liściaste.
 • Lasy sosnowe bagienne – pojawiają się na torfowych, podmokłych glebach. Drzewa są mniejsze, a w runie występują głównie mchy.

las2019_3.jpg - 123.55 KB

Prace naszych uczniów prezentowały się wyśmienicie i osiągnęli oni wysokie miejsca:

 • I m. – Amelia Musiał
 • I m. – Natalia Tometczak
 • I m. – Lena Molak
 • II m. – Amelia Wach
 • III m. – Zuzanna Wilk

Nagrody rzeczowe (piłki siatkowe, gry dydaktyczne i szachy) ufundowane przez Koło Łowieckie Nr 2 im. Św. Huberta w Pińczowie wręczyli prezes Pan Marcin Cieśla i łowczy Pan Andrzej Próchniewski.

las2019_4.jpg - 116.61 KB

Specjalną niespodzianką była możliwość zwiedzenia wozu strażackiego. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie opowiedzieli dzieciom, że od wiosny do jesieni w okresach bez opadów zdarzają się pożary lasów. Pożar w lesie jest bardzo niebezpieczny – stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy się także zatruć dymem, może na nas spaść płonąca gałąź drzewa, może nas zaatakować spłoszone zwierzę.

las2019_5.jpg - 104.06 KB

Naszej zabawie przyglądały się jaszczurki, które wzbudziły zaciekawienie dzieci.

las2019_6.jpg - 127.98 KB

Tradycyjnie już na zakończenie upiekliśmy kiełbaski, które na łonie natury smakowały nawet niejadkom.

las2019_7.jpg - 130.94 KB

Współpraca szkoły z kołem łowieckim i nadleśnictwem przynosi wymierne korzyści zarówno uczniom jak i środowisku.

Dariusz Kumor

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!