Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Powitanie wiosny w naszej szkole

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Dzień 21 marca to zarówno dla naszych uczniów jak i dla nauczycieli „dzień na opak”, kiedy można się przebrać w oryginalny strój, przygotować ciekawe turnieje czy konkursy, prowadzić lekcje zamiast nauczycieli, topić Marzannę i świetnie się bawić zgodnie z ustaloną wspólnie zasadą: „przebranie=niepytanie”.

„Powitajmy wiosnę z uśmiechem” – to nasze hasło na ten dzień, które od wielu lat się sprawdza i sprawia, że utożsamiany przez niektórych ten dzień z „dniem wagarowicza” odszedł już dawno w naszej szkole do lamusa.

W tym roku stosownie do święta uczniowie mogli się przebrać za Wiosnę, po czym samorząd szkolny wybrał najciekawszą kreację Pana i Pani Wiosny. Większość dzieci, zwłaszcza młodszych, ubrała się w kolorowe stroje, przyozdobione kwiatami i różnymi rekwizytami, aby z radością powitać nadejście wiosny. Tytuł Pani Wiosny zdobyła Maja Gadawska i Maja Brych (kl. III a), zaś Pana Wiosny – Jakub Styrna (kl. II b).

wiosna2019_1.jpg - 104.75 KB

Również nauczyciele pozwolili sobie na odrobinę luzu w ubiorach, fryzurach i makijażu, co sprawiło, że w tym dniu w szkole panowała wspaniała atmosfera. Był to oczywiście „dzień bez jedynki” dla wszystkich dzieci, zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami udziału w zabawie. Poza tym chętni uczniowie mogli prowadzić lekcje, po uzgodnieniu tego wcześniej z danym nauczycielem. Warto zauważyć, że z tego zadania wywiązali się znakomicie, wykazując się pomysłowością i kreatywnością, czego dowodzą opinie nauczycieli.

Uczniowie klas siódmych i ósmych wybrali się również tego dnia do BSCK, korzystając z zaproszenia teatru „Hades”, na spektakl pt. „Swanta. Baśń o prawdzie”. Mieli okazję obejrzeć dramat stylizowany na starożytną opowieść słowiańską, gloryfikujący tradycje przedchrześcijańskie, pogańskie ubóstwianie życia, ukazujący ludzkie uczucia i namiętności. Piękna muzyka, śpiew i taniec pozwoliły przenieść się widzom w pradawne czasy naszych przodków, którzy swoją tożsamość budowali, celebrując między innymi różne obrzędy, do których symboliczne żegnanie zimy poprzez topienie Marzanny również się zaliczało.

wiosna2019_4.jpg - 91.55 KB

Warto przypomnieć również, że 21 marca to „Dzień Kolorowej Skarpetki”, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak integracji z naszą uczennicą Antoniną Masin oraz wszystkimi osobami z Zespołem Downa uczniowie i nauczyciele założyli ponadto tego dnia skarpetki nie do pary jako symbol niepasującego chromosomu w łańcuchu genetycznym oraz niedopasowania społecznego, z jakim zmagają się te osoby. Koleżanki i koledzy z młodszych klas przygotowali z kolorowego papieru, bibuły, plasteliny itp. przepiękne kolorowe skarpetki, którymi udekorowaliśmy szkołę.

wiosna2019_2.jpg - 91.06 KB

Wychowawcy w krótkich pogadankach uświadomili dzieciom specyfikę funkcjonowania osób z tego rodzaju niepełnosprawnością, ucząc je akceptacji i zrozumienia. Tosia tego dnia czuła się wyjątkowo. Częstowała cukierkami, pizzą, mówiąc, że dziś jest jej święto.

wiosna2019_3.jpg - 115.24 KB

Ten dzień dostarczył wszystkim przemiłych wrażeń. Jesteśmy pewni, że wiosna zagościła u nas na dobre. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę oraz przyłączenie się do akcji szerzenia tolerancji w stosunku do osób, które są wśród nas.

J. Kubicka, nauczyciele współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych

 

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!