Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Wielka wyprawa nad ocean – „Chłopiec z burzy”

Uczniowie klas III-VI PSP nr 2 Busko-Zdrój udali się do buskiego kina, by obejrzeć ekranizację słynnej australijskiej powieści pt. „Chłopiec z burzy”. Jej premiera miała miejsce w styczniu tego roku i odbiła się szerokim echem. Na podstawie wspaniałej powieści dla dzieci powstał piękny familijny film także do nich skierowany, a my mieliśmy okazję go obejrzeć.

I warto było! Zobaczyliśmy mądrą, wzruszającą opowieść o sprawach najważniejszych w życiu każdego człowieka, o miłości, przyjaźni, obcowaniu z przyrodą, o wierze w przyszłość, o rodzinie, a także o rozpaczy po stracie najbliższych.

Michael mieszka wraz z tatą w małej chatce nad oceanem na australijskim wybrzeżu. Pewnego dnia podczas spaceru z przyjacielem – Aborygenem Kościopalcym, na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta znalezione w gnieździe na wydmach pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i ciepła opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Percivala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Ta piękna historia pokazana jest na tle zjawiskowych ujęć oceanu u południowych wybrzeży Australii, ale też podejmuje istotne kwestie ekologiczne, prezentując sprzeciw bohaterów wobec ludzkiej ingerencji w przyrodę. Michael dzięki przyjaźni z pelikanem zaczyna rozumieć środowisko naturalne, uświadamiać sobie swą więź z przyrodą, wreszcie udaje mu się zrozumieć siebie samego. Nieocenionym przewodnikiem w tym procesie jest dla chłopca także Aborygen. Pelikan dorasta, potem umiera, chłopiec musi opuścić dom na plaży.

Jest to historia piękna, choć smutna, historia, która może zapaść w pamięć każdego wrażliwego widza. Przedstawia ją film ciepły, refleksyjny, pozbawiony scen przemocy i agresji. Oglądajmy takich jak najwięcej!

Justyna Nieć

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!