Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Gminny Konkurs Ortograficzny o Mistrza Ortografii 2019

Tradycją naszej szkoły stały się organizowane corocznie konkursy ortograficzne, do których zapraszamy uczniów drugiego etapu edukacyjnego z gminy Busko-Zdrój.

ortogr2019_5.jpg - 90.90 KB

Ideą konkursu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i zastosować je w praktyce, a także skonfrontować swoją wiedzę w tym zakresie z wiedzą swoich rówieśników z innych szkół w naszym regionie. Formą sprawdzenia się na niwie ortografii jest dyktando, w którym roi się od pułapek, do jakich należą zwykle rzadziej używane wyrazy, wyjątki od reguł czy homonimy. Przyprawiają one nieraz uczniów o zawrót głowy, nie zraża ich to jednak do współzawodniczenia z innymi o tytuł „Mistrza ortografii”.

Ponieważ zainteresowanie konkursem i jego ideą jest duże, a nasze doświadczenia w jego organizacji sprawdzone, postanowiłyśmy w tym roku szkolnym przeprowadzić zmagania ortograficzne w dwóch turach. Dla uczniów klas IV-V w dniu 5 marca konkurs poprowadziły nauczycielki: p. H. Mazur i p. J. Nieć, a dla uczniów klas VI-VIII w dniu 7 marca 2019 roku – p. E. Gunia i p. J. Kubicka. Taka organizacja pozwoliła nam przygotować dyktanda zróżnicowane pod względem trudności, co jest zrozumiałe ze względu na wiek uczestników.

Słowo wstępne wygłosił pan dyrektor Dariusz Kumor, zwracając uwagę na tradycję tego konkursu w naszej szkole i jego rolę w kształtowaniu nawyków poprawnej pisowni u dzieci. Podziękował uczniom i nauczycielom za liczne przybycie i życzył uczestnikom konkursu tradycyjnie połamania piór.

ortogr2019_1.JPG - 118.66 KB

Konkurs cieszył się dużą popularnością. Łącznie wzięło w nim udział 43 uczniów z 7 szkół z gminy Busko-Zdrój. Wyniki zostały ogłoszone w dniu eliminacji. Komisje konkursowe nagrodziły następujących uczestników, którzy najlepiej napisali dyktando. Oto jego wyniki:

Kategoria klas IV-V:

Mistrz Ortografii

 • Marcelina Piłat - PSP 2 Busko-Zdrój

I miejsce:

 • Antonina Papier - PSP 3 Busko-Zdrój
 • Jan Kania - PSP 3 Busko-Zdrój

II miejsce:

 • Mikołaj Kopek - PSP 2 Busko-Zdrój
 • Marianna Kaczor - PSP 1 Busko-Zdrój

III miejsce:

 • Alicja Sarna - PSP 1 Busko-Zdrój

wyróżnienie:

 • Wiktoria Drzazga - PSP Zbludowice

ortogr2019_2.JPG - 154.33 KB

Kategoria klas VI-VIII:

I miejsce – Mistrz Ortografii:

 • Kamil Kumor - PSP nr 2 w Busku-Zdroju

II miejsce:

 • Małgorzata Nowak - PSP nr 1 w Busku-Zdroju
 • Tomasz Koziara - PSP nr 2 w Busku-Zdroju
 • Damian Stachowicz - PSP nr 2 w Busku-Zdroju
 • Jagoda Szir - PSP w Siesławicach
 • Antoni Kurpisz - PSP nr 2 w Busku-Zdroju

III miejsce:

 • Amelia Woźniczka - PSP w Zbludowicach
 • Weronika Czyż - PSP w Zbludowicach
 • Piotr Skawski - PSP w Zbludowicach

wyróżnienie:

 • Wojciech Olesiński - PSP nr 3 w Busku-Zdroju
 • Zuzanna Nowak - PSP nr 1 w Busku-Zdroju

ortogr2019_4.jpg - 103.34 KB

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: A. Zawadzka-Musiał, M. Minior-Strach, J. Lewicka, G. Łucarz, B. Siemieniec oraz nauczycielki języka polskiego naszej szkoły, organizatorki przedsięwzięcia.

ortogr2019_3.jpg - 75.08 KB

Na podsumowanie konkursu została zaproszona pani dyrektor Małgorzata Chrzanowska, która podziękowała nauczycielom za popularyzację wśród uczniów poprawnej pisowni stanowiącej dla wielu osób, także dorosłych, „piętę achillesową”. Nie kryła również zadowolenia, że tak liczna grupa dzieci przystąpiła do udziału w konkursie i poradziła sobie z dyktandem pełnym pułapek ortograficznych.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali w nagrodę dyplomy przygotowane przez nauczycielkę informatyki, panią M. Kałużę-Zwierz oraz książki ufundowane przez organizatorki konkursu, które zadbały także o słodki poczęstunek zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli w nim uczestniczących. Uroczystość została uświetniona pamiątkowymi zdjęciami.

Wszystkim wygranym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Organizatorki konkursu:
E. Gunia, J. Kubicka, H. Mazur, J. Nieć

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!