Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Zapraszamy do zwiedzania CUBE

W związku z obchodami Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, w dniach 5-8 marca 2019 roku w holu głównym naszej placówki będzie udostępniona do zwiedzania Instalacja Sensoryczna CUBE. Cztery specjalnie przygotowane stanowiska pomogą zwiedzającym zrozumieć trudności, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z autyzmem.

Wyobraź sobie, że budzisz się rano i zastajesz zupełnie inną rzeczywistość: sól jest słodka, wrzątek nie parzy, ludzie - zamiast mówić - wydają z siebie niezrozumiały dla ucha szum, a przed oczami widzisz nieustannie wirujące pyłki, które zasłaniają Ci świat. Dodatkowo, tylko Ty postrzegasz otoczenie w ten sposób, nikt inny nie zauważa zmian. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem, która widzi, słyszy i czuje świat inaczej. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór rzeczywistości. Po prostu: inny.

CUBE Instalacja Sensoryczna to multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Zwiedzając go, można się przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają otaczający nasz świat. Instalacja przeznaczona jest w szczególności dla osób, które jeszcze nie zetknęły się z tematyką autyzmu oraz dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Poprzez wykonanie kilku prostych zadań osoba odwiedzająca może dowiedzieć się:

  • jak może odbierać świat osoba z autyzmem;
  • dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują;
  • skąd się biorą problemy w komunikacji z osobą z autyzmem.

Instalacja mogą odwiedzać osoby powyżej 8 roku życia. Dla zachowania komfortu osób odwiedzających, w CUBE - Instalacji sensorycznej, może przebywać jednocześnie do 6 osób.

CUBE - to lekka konstrukcja z wejściem i wyjściem, której zasadniczymi elementami są profile aluminiowe z osadzonymi na nich płótnami pełniącymi rolę ścian. Podłogę stanowią gąbkowe materace grubości 3 centymetrów. Na dwóch zewnętrznych ścianach przedstawione są piktogramy ilustrujące możliwe problemy sensoryczne jakie mogą wystąpić u osób z autyzmem. Na trzeciej ścianie zewnętrznej przestawione są najważniejsze informacje dot. zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz cytaty wypowiedzi osób z autyzmem. Wewnątrz konstrukcji umieszczone są stanowiska do doświadczania świata w przypadku, gdy przynajmniej jeden ze zmysłów jest zaburzony (poszczególne stanowiska dotyczą zmysłu wzroku, słuchu i czucia). Przy każdym stanowisku zamieszczone są cytaty będące bezpośrednimi relacjami osób z autyzmem.

Nauczyciele wspomagający

Odwiedziła nas Pani Marta Gajda z Radia Kielce i napisała kilka słów na stronie radia: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82821 

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!