Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

„Dobrze widzi się tylko sercem…” – „Mały Książę” w scenicznej odsłonie

 

W muzyczną podróż w świat Małego Księcia, baśniowej postaci rozpoznawalnej zarówno przez dzieci jak i dorosłych, wybrały się klasy szóste i ósme 28 II 2019 roku do teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Był to świetny sposób prezentacji lektury Antoine'a de Saint-Exupery’ego w wyjątkowej, efektownej oprawie scenicznej w reżyserii Cezarego Domagały, który mierzy się z „Małym Księciem” na deskach tego teatru już od kilkunastu lat.

Adaptacja jest zasadniczo wierna książce i tak jak ona łączy w sobie elementy baśni i przypowieści filozoficznej, przypominając nam o tym, co powinno być w życiu najważniejsze. Atutem przedstawienia jest fakt, że tytułowego bohatera gra w nim dziecko – dziewięcioletni chłopiec, co wnosi na scenę dużo uroku, a przede wszystkim autentyzmu w oddaniu nieporadności i dziecinności tej postaci.

Spektakl opowiada o przyjaźni między dorosłym mężczyzną lądującym awaryjnie na Saharze a małym chłopcem, który przybył z gwiazd w poszukiwaniu miłości, przyjaźni i szczęścia. Mały Książę opowiedział pilotowi o sobie i o swoich spotkaniach na różnych planetach ze światem ludzi dorosłych, który wydał mu się dziwny a zarazem okrutny. Przekonał się, że dorośli przywiązują wagę do pieniędzy, są żądni władzy, zarozumiali, próżni i nieczuli. Co prawda, bohaterowi udało się zaprzyjaźnić na Ziemi z lisem i pilotem, ale ich przyjaźń trwała krótko. Mały Książę, ugryziony przez żmiję, wrócił na swoją planetę, jednak z bagażem bezcennych doświadczeń.

Ta pełna magii historia chłopca, który opuścił swoją planetę, aby znaleźć przyjaciela, adresowana jest nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych. We współczesnym świecie ludzie zatracają się w pogoni za pracą i zdobywaniem pieniędzy. Niejednokrotnie w naszym życiu najważniejsze są rzeczy materialne. Ale czy to one nadają sens ludzkiemu istnieniu? Mały Książę przypomina nam o zagubionych wartościach nadrzędnych, takich jak: miłość, prawda i dobro. I myli się ten, kto sądzi, że łatwo je dziś odnaleźć. W obecnym skomercjalizowanym świecie wydaje nam się, że wszystko możemy kupić. Ale czy naprawdę wszystko? Jak powiedziała żmija: „Wśród ludzi jest się także samotnym”. Potrzebujemy przyjaciół, kogoś, kto nas kocha i wspiera. I możemy to odnaleźć, ale tylko wtedy, gdy uświadomimy sobie, że „najlepiej widzi się tylko sercem”.

Mały Książę odkrywa również, że dorośli nie rozumieją dzieci. To mały człowiek ma tę właściwość dostrzegania niezwykłości otaczającego nas świata i cieszenia się małymi rzeczami. Z czasem, gdy dorastamy, zatracamy tę umiejętność, skupiamy się na zakazach i nakazach. Zapominamy o swoich marzeniach i ideałach.

Widowisko zrobiło na uczniach naszej szkoły duże wrażenie, zachwyciły zarówno reżyseria, gra aktorska i oprawa sceniczna jak i choreografia. Akcję urozmaicały czasami żywiołowe, innym razem nastrojowe piosenki oraz bajeczne projekcje animacji komputerowych. To połączenie tradycyjnej sztuki teatralnej z nowoczesnością stworzyło nową jakość. Całość została wzbogacona o znakomite piosenki autorstwa twórcy spektaklu. Śpiew i taniec wniosły do inscenizacji element dowcipu i radości, podkreślając satyryczną stronę tekstu. Uznanie wzbudziły również piękne i barwne kostiumy oraz wyrazista charakteryzacja aktorów, co nie bez znaczenia jest szczególnie dla dziecięcej publiczności.

Wizyta w teatrze pozwoliła na chwilę refleksji, by nie uciekały nam sprawy najważniejsze i „niewidoczne dla oczu”. Za tą prostą opowieścią o przypadkowym spotkaniu pilota z chłopcem kryje się mądra nauka o miłości, przyjaźni, ludzkich słabościach oraz śmierci, z którą trzeba się oswoić.

tarnow2019_1.jpg - 122.55 KB

tarnow2019_2.jpg - 100.48 KB

Jadwiga Kubicka

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!