Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

W trosce o bezpieczeństwo 2018

Jak co roku jesienią przyszedł czas na działania edukacyjne związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze i w różnych codziennych sytuacjach. Statystyki policyjne wykazują, że ryzyko śmierci dziecka w wypadkach drogowych jest wciąż zbyt duże. Wiemy też, że sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu dziecka zdarzają się nie tylko na drodze. Toteż podczas codziennych zajęć lekcyjnych dzieci przyswajały wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, bezpiecznych zachowań w domu, na placu zabaw, w internecie.

W klasach pierwszych w edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestniczyli również funkcjonariusze Policji. Działania edukacyjne skierowane były także do rodziców iopiekunów dzieci.

Stałe miejsce w kalendarzu ważnych wydarzeń naszej szkoły zajmuje apel profilaktyczny dla klas 0-III, który w bieżącym roku szkolnym odbył się 29 listopada. Zasadniczą część tego apelu stanowiło przedstawienie pt. „Bądź bezpieczny na drodze” przygotowane przez uczniów klasy III B pod kierunkiem pani Anny Wójcik. Część artystyczna miała na celu:

  • utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym;
  • kształtowanie nawyków poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych;
  • znajomość podstawowych znaków drogowych;
  • uświadomienie uczniom konieczności noszenia elementów odblaskowych w różnych sytuacjach drogowych.

Trzecioklasiści poprzez różne scenki, wiersze, piosenki i taniec przekazali podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odnoszącą się do założonych celów przedstawienia. Chcąc podkreślić, jak dużą wagę dla zachowania bezpieczeństwa dziecka o zmroku ma noszenie elementów odblaskowych wykonali piękny taniec, prezentując różne formy odblasków.

Odpowiednia scenografia (miasteczko ruchu drogowego uwzględniające takie rekwizyty, jak: sygnalizator świetlny, znaki drogowe, przejście dla pieszych, elementy odblaskowe, rekwizyty do scenek, kostiumy dzieci) sprzyjały budowaniu dobrego odbioru przekazywanych treści. Toteż występ bardzo podobał się wszystkim.

apel_bezp2018_1.jpg - 101.75 KB

apel_bezp2018_2.jpg - 106.77 KBapel_bezp2018_3.jpg - 105.89 KB

Zaproszony gość pani asp. Justyna Konopka była pod wrażeniem zarówno umiejętności artystycznych dzieci, jak i wykorzystania treści tematycznych. Nie miała potrzeby uzupełniania wiedzy uczniów, zwróciła się, natomiast, do obecnych na sali rodziców, przypominając im o konieczności wożenia dzieci w fotelikach podczas jazdy samochodem oraz znaczeniu odblasków dla ich bezpieczeństwa o zmroku.

Na znaczenie bezpiecznych zachowań w szkole i poza nią zwrócił również uwagę dyrektor na zakończenie spotkania.

Po przedstawieniu wszystkie dzieci miały możliwość obejrzenia wyeksponowanych na wystawkach plakatów, prac plastycznych, odczytania zasad bezpieczeństwa nie tylko na drodze, będących elementami scenografii. Jedną z prac plastycznych wykonały uczennice z klas piątych, które wzięły udział w konkursie „Bezpieczeństwo na piątkę”.

apel_bezp2018_4.jpg - 86.09 KB

W realizacji zadań dotyczących bezpieczeństwa uczniów korzystamy z pomocy różnych instytucji, głównie: Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Miasta i Gminy. W bieżącym roku szkolnym w akcję na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg włączyło się PZU S.A. Pierwszoklasiści otrzymali od tej instytucji podręczniki, plakaty, elementy odblaskowe dla każdego ucznia. Za przekazane upominki bardzo dziękujemy.

Wierzymy, że zrealizowane przedsięwzięcia przełożą się na większe umiejętności naszych uczniów zarówno na drodze, jak również w innych obszarach życia oraz wpłyną na poprawę ich bezpieczeństwa.  

Anna Kolarz, Anna Wójcik

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!