Get Adobe Flash player

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Profilaktyka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju

Dzień 21.01.2018 r. upłynął w „dwójce” pod znakiem profilaktyki. Zbliżają się ferie zimowe. Wiadomo, że dużo wolnego czasu sprzyja ujawnianiu przez dzieci różnych zachowań ryzykownych. Odbyły się więc spotkania edukacyjne uczniów klas 0-VII z funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji – Justyną Konopką i Martą Jankowską oraz funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej – kpt. Michałem Świądrem.

Pierwsze spotkanie dotyczyło zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Korzystając z prezentacji multimedialnej oraz poprzez pogadankę funkcjonariuszki starały się dotrzeć do świadomości uczniów, zwracając im uwagę na konsekwencje prawne takich nagannych zachowań młodych ludzi, jak umieszczanie w Internecie zdjęć bez zgody ich właściciela (często przedstawiają one osobę w jakiejś kompromitującej sytuacji) czy publikowanie dokuczliwych, obraźliwych, często wulgarnych treści pod adresem innych osób. Takie materiały rozpowszechniane bardzo szybko mogą być przyczyną różnych dramatycznych zdarzeń, nawet samobójstw wśród młodych ludzi. Podkreślono, iż aktualnie policja posiada takie możliwości techniczne i prawne, które umożliwiają identyfikację osób stosujących cyberprzemoc i uważających się za anonimowe. Zwrócono również dzieciom uwagę na zagrożenia związane z kontaktami online ze względu na fakt, iż osoba po drugiej stronie niekoniecznie jest tą, za którą się podaje. O tego typu kontaktach, umówionych spotkaniach z osobami poznanymi w Internecie należy poinformować bliską osobę.

Konsekwencje prawne grożą młodym ludziom również za zachowania, które są przejawem demoralizacji, a więc np. za wagarowanie, włóczęgostwo, palenie papierosów i picie alkoholu. Na pytanie o narkotyki uczniowie usłyszeli, że polskie prawo zabrania zarówno posiadania, jak i ich rozprowadzania.

Spotkanie zakończono emisją filmu, który pokazywał mechanizm prowadzący do uzależnienia, a więc bardzo poważnego zagrożenia związanego z cyberprzestrzenią. Im więcej czasu przebywa dziecko w Internecie, im jest młodsze tym większe zagrożenie uzależnieniem. Zaczyna izolować się od rówieśników, jego myśli krążą wokół relacji między bohaterami gier komputerowych. Powoli zaczyna tracić kontakt z realnym światem. Dobrze jest, gdy ktoś poda w porę pomocną dłoń.

profilakt2018_1.jpg - 56.94 KB

            Drugie spotkanie również dotyczyło bezpieczeństwa. Pierwsza jego część miała na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży zagrożeń dla życia i zdrowia związanych z obecnością czadu w pomieszczeniu. Prowadzący zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo zatruć i zgonów spowodowanych tlenkiem węgla, który bywa nazywany „cichym zabójcą”. Zagrożenie to zwiększa się w sezonie grzewczym. Wiąże się głównie z niedrożnością przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi, którzy chcąc zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu zamykają przewody wentylacyjne. Prowadzący wyjaśnił uczestnikom spotkania na czym polegają bezpieczne zachowania przeciwpożarowe. Zademonstrował proste urządzenie, jakim jest czujnik do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniu. Zachęcił do jego zakupienia, gdyż może on uratować życie człowieka.

W drugiej części spotkania prowadzący przypomniał dzieciom i młodzieży podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku i zabawy. Szczególną uwagę zwrócił na poważne zagrożenie związane ze ślizganiem się na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Lód może się po prostu załamać. Istnieje niebezpieczeństwo, że ślizgając się, czy biegnąc po lodzie, można niespodziewanie napotkać przeręblę i wpaść do wody.

Prezentując odpowiednie obrazy prowadzący wskazał niewłaściwe formy zachowania się ludzi podczas akcji ratowania tonącej osoby oraz takie, które mogą być instruktażem w sytuacji wyciągania tonącego z wody. Przypomniał też potencjalnym świadkom wypadków o konieczności wezwania pomocy, wykorzystując numery alarmowe: 112, 998.

profilakt2018_2.jpg - 62.13 KB

Prelegenci życzyli uczniom dobrego wypoczynku, udanych, przyjemnych, a przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych.

            Nasi uczniowie otrzymali pigułkę ważnych informacji na temat bezpieczeństwa w różnych obszarach życia. Ważne jest, aby uzyskaną wiedzę właściwie wykorzystali, z pożytkiem dla siebie i swojego otoczenia.

Anna Kolarz

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!