Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Zielona szkoła w Pieninach

Nasza szkoła od lat organizuje wyjazdy dzieci na zielone szkoły. Ta forma wypoczynku jest dla dziecka źródłem nowych wrażeń i przeżyć, stwarza wiele okazji do twórczych poszukiwań. Sprzyja nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów społecznych, opartych na wzajemnej współpracy, autentycznym koleżeństwie i przyjaźni. Ponadto wspólne zabawy i zajęcia wyzwalają w dzieciach radość i spontaniczność oraz stanowią doskonałą okazję do integracji.

W tym roku w dniach od 7 do 10 czerwca 2016 r. klasa II c integracyjna i III b przebywały na zielonej szkole w Niedzicy. Mieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Taborem”, tuż przy zaporze Jeziora Czorsztyńskiego, ze wspaniałym widokiem na Jezioro Sromowieckie, Pieniny i Tatry. W pierwszym dniu pobytu odbył się rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, podczas którego podziwialiśmy urokliwy krajobraz Pienińskiego Parku Narodowego. Następnie zwiedziliśmy gotycki zamek w Czorsztynie z początku XIII w., który leży na skalistym wzniesieniu będącym półwyspem oblewanym przez wody jeziora.

zielona2016_1.jpg - 81.32 KB

zielona2016_2.JPG - 164.45 KB

zielona2016_3.jpg - 105.25 KB

Drugiego dnia zwiedziliśmy Elektrownię Wodną w Niedzicy i największą w Polsce zaporę ziemną. Elektrownia wyposażona jest w dwie turbiny i posiada siedem kondygnacji. Zwiedziliśmy pomieszczenia technologiczne wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także tunel podziemny. Po południu wybraliśmy się na pieszą wędrówkę Wąwozem Homole, najpiękniejszym wąwozem skalnym Pienin. Dnem wąwozu płynie potok Krzemionka, z krystalicznie czystą wodą, który tworzy liczne kaskady. Na skałach mogliśmy zaobserwować rzadkie gatunki roślin i jałowce. Po powrocie do ośrodka odbyła się dyskoteka i konkurs tańca dyskotekowego. Mimo zmęczenia wszyscy bawili się wspaniale!

zielona2016_4.jpg - 142.57 KB

zielona2016_5.jpg - 109.54 KB

Kolejnego dnia zwiedziliśmy gotycki zamek rycerski „Dunajec” w Niedzicy, który wznosi się na skale o wysokości 566 m. n.p.m. Zamek ten zachował się prawie w całości. Posiada dwa punkty widokowe, z których można podziwiać wspaniały widok na Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a nawet Tatry. Po południu odbył się konkurs plastyczny. Później kupiliśmy widokówki i dzieci napisały pozdrowienia do rodziców. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i…. niespodzianka - pasowanie na uczestnika zielonej szkoły oraz podsumowanie konkursów. Każdy wykazał się dużą znajomością wiedzy, sprawnością i poczuciem humoru. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursach.

zielona2016_6.jpg - 109.84 KB

Ostatniego dnia naszego pobytu przejechaliśmy do Szczawnicy, jednego z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Po krótkim spacerze aleją zdrojową wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę wznoszącą się na wysokości 719 m n.p.m., z widokiem na najbardziej znany szczyt Pienin - Trzy Korony. Ponadto dużą frajdę sprawiła dzieciom gra w kręgle, cymbergaja, bilard, piłkarzyki i inne gry zręcznościowe.

zielona2016_7.jpg - 98.46 KB

zielona2016_8.jpg - 109.51 KB

zielona2016_9.jpg - 102.26 KB

Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Myślę, że chwile spędzone razem pozostaną na dłuuugo w pamięci oraz będą inspiracją do kolejnych wspólnych wyjazdów. 

Krystyna Anna Ćwiertnia
Marzena Gzyl
Anna Adamczyk
czerwiec 2016

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!